Księgarnia oferująca jeden tytuł tygodniowo

Przegląd

Kilka lat temu, pracując w Chorwacji, szukając miejsc dla sieci księgarń , trafiliśmy do uroczej miejscowości Osor, łączącej wyspy Cres i Losin. W romantycznym kościółku na maleńkim rynku, w okresie wakacyjnym, codziennie wieczorem odbywał się koncert muzyki poważnej. Spacerując po, wtedy jeszcze, „bezludnych” uliczkach zalanych słońcem, słuchając głosu cykad, rozmawialiśmy z zaprzyjaźnionym chorwackim księgarzem o jego teorii minimalistycznej. Wynikiem dyskusji był pomysł, aby w tym miejscu, otworzyć księgarnię minimalistyczną. Wspólnie ustaliliśmy, że taka księgarnia mogłaby mieć tylko kilka książek i najlepiej minimalistyczną ilość, ale w pełni świadomych klientów, być może właśnie tych, którzy codziennie słuchali koncertów w pobliskim kościele. Jak każda idea, także ta znalazła swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

W maju tego roku, w Tokio Yoshiyuki Morioka otworzył na ekskluzywnym osiedlu Ginza księgarnię minimalistyczną Morioka Shoten (Morioka Bookstore) – prezentowana i sprzedawana jest w niej tylko jedna książka tygodniowo.
Sprzedaży książki towarzyszy wystawa dzieł sztuki, fotografii, ceramiki czy biżuterii. Księgarnia jest raczej galerią, gdzie książka zajmuje centralne miejsce. Lokal jest także w stylu minimalistycznym: na betonowe, surowe ściany i sufit została nałożona warstwa białej farby. Jedynym meblem jest kontuar i podstawka na książkę.

Morioka Shoten księgania minimalistycznafot. pochodzi ze strony www.wallpaper.com

 

Yoshiyuki Morioka jest właścicielem także tradycyjnej księgarni, a organizowane w niej promocje z podpisywaniem książek, dały impuls do stworzenia nowego punktu sprzedaży, całkowicie odmiennego od dotychczasowego.

Tagi: księgarnie

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.