Stasińska: cena książki w Polsce bardzo rozhuśtana; to psuje rynek

Stasińska: cena książki w Polsce bardzo rozhuśtana; to psuje rynek

Przegląd

Cena książki w Polsce jest dzisiaj bardzo rozhuśtana, to psuje rynek; regulacja tego rynku jest bardzo potrzebna, ale ustawa o książce za główny cel powinna stawiać sobie wzrost czytelnictwa – mówi PAP Beata Stasińska (W.A.B.).

Regulacja rynku książki w Polsce jest bardzo potrzebna. Jest pytanie, czy ma to robić ustawa czy też, tak jak to bywa w wielu innych krajach, porozumienia branżowe. Moim zdaniem podmioty działające na polskim rynku książki nie będą w stanie się dogadać, bo to pokazało ostatnie 25 lat i ustawa jest konieczna” — mówi Stasińska.

Jak podkreśla, „w wielu krajach jest tak, że przez rok, półtora nawet dwa lata cena na nowości jest zamrożona, nie można nią manipulować, nie można tego zmniejszać o rabaty, nie wiadomo jak duże„.

Dodaje, że „dzisiaj wiele krajów walczy o to, by była stała cena książki”. Jak mówi, są kraje, które stosunkowo niedawno wprowadziły ustawę o książce. „To są Włochy, Kanada się do tego przymierza, od prawie 30 lat taka ustawa działa skutecznie we Francji” — wylicza.

W Polsce dzisiaj cena książki jest bardzo rozhuśtana, to psuje rynek książki, wydawcy zawyżają w związku z tym cenę książki o rabaty (jakie otrzymują np. sieci handlowe — PAP) — od 20 do nawet trzydziestu paru procent. To nie powinno mieć miejsca. Jestem za ustawą o książce, która jednocześnie za główny cel stawiałaby sobie wzrost czytelnictwa w Polsce” — zaznacza Stasińska.

W środę sejmowa podkomisja nadzwyczajna zajmie się projektem ustawy o książce, który został przygotowany przez Polską Izbę Książki, a złożony w Sejmie przez klub PSL.

Projekt zakłada nałożenie na wydawców i importerów książek obowiązek ustalenia jednolitej ceny książki przed wprowadzeniem jej do obrotu. Cena nowości musiałaby być stosowana przez 12 miesięcy przez wszystkie podmioty prowadzące sprzedaż nabywcy końcowemu.

źródło: Onet
Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.