POLSKI RUCH OPORU 1939-1947 – zapraszamy do księgarń!

Przegląd

Właśnie trafiła do księgarń publikacja Davida G. Williamsona Polski ruch oporu 1939-1947. Autor świetnie przyjętej  Zdradzonej Polski, dokonuje oceny działalności, roli i spuścizny polskiego ruchu oporu, prowadzącego walkę z nazistowskimi i radzieckimi siłami okupacyjnymi.

Polski ruch oporu 1939-1947_minimalka

Po klęsce we wrześniu 1939 r. na ziemiach polskich szybko powstała sieć organizacji bojowych, które nierzadko miały sprzeczne cele. Ich działalność obejmowała sabotaż, szpiegostwo, propagandę, egzekucje, akcje zbrojne i wojnę partyzancką. Także zwykli obywatele, którzy oficjalnie nie należeli do tajnych komórek, w życiu codziennym na najrozmaitsze sposoby stawiali opór wobec okupantów. Kulminacją działań było powstanie warszawskie, podczas którego polska armia podziemna z niezwykłą determinacją walczyła z przeważającymi siłami niemieckimi.

W swojej książce Williamson wybiega poza zakończenie II wojny światowej i opisuje walkę byłych żołnierzy Armii Krajowej z proradzieckimi komunistami aż do ugruntowania się władzy ludowej w 1947 r.

 

David G. Williamson jest wykładowcą i autorem specjalizującym się we współczesnej historii Niemiec, historii stosunków międzynarodowych i dyplomacji, II wojnie światowej oraz zimnej wojnie. Opublikował m.in. Zdradzoną Polskę. Napaść Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 roku (REBIS, 2010). Mieszka w hrabstwie Berkshire w Anglii.

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.