Program dla profesjonalistów

wtk dla profesjonalistów

Między tradycją a nowoczesnością – konferencja prasowa
Co łączy legendarny, warszawski Dom Literatury ze Stadionem Narodowym? To właśnie tu, w zabytkowej kamienicy w samym sercu starej Warszawy, w wyjątkowej sali konferencyjnej w stylu art déco, ma miejsce wiele ważnych wydarzeń polskiego powojennego życia literackiego. I to tu również zainaugurujemy konferencją prasową majowe święto książki, które przez cztery dni będziemy obchodzić w nowoczesnych przestrzeniach Stadionu Narodowego.

Zapraszamy – we wtorek 12 maja, o godz. 12, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

Wielkie otwarcie
Uroczyste otwarcie 6. edycji WTK na Stadionie Narodowym odbędzie się w obecności znamienitych gości z Polski i zagranicy, w czwartek 14 maja, o godz. 12 na scenie głównej Targów – Kanapie Literackiej. Towarzysząca mu uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody WTK „IKAR” oraz Nagrody „Mistrz Promocji Czytelnictwa” Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich rozpocznie na Targach cykl tak ważnych spotkań, w czasie których poznamy nominowanych i laureatów licznych nagród literackich, profesjonalnych i branżowych wyróżnień.

Nowe horyzonty
Tradycyjnie pierwsze dni targowe – czwartek i piątek są dedykowane przedstawicielom branży książkowej i kulturalnej. To najlepsza okazja, by poznać nowe, światowe trendy panujące na rynku książki, jak np.: niemieckie modele biznesowe dla wydawców – e-lending, niestandardowa dystrybucja treści oraz elastyczne zarządzanie licencjami i prawami autorskimi, publikacje interaktywne i appsy książkowe dla dzieci. Ponadto w programie pojawią się takie zagadnienia, jak: nowoczesna biblioteka w Internecie, edukacja kulturalna w bibliotekach, czy księgarnie internetowe i niezależne. Na „branżowe śniadania informacyjne” zapraszają przedstawiciele Frankfurckich Targów Książki. Nie zabraknie też inspirujących warsztatów dla nauczycieli i animatorów kultury. PROGRAM BRANŻOWY

Francuski przykład
Wśród wielu branżowych debat i seminariów godnymi uwagi są propozycje naszych francuskich gości honorowych. Specjalne zaproszenie na debatę „Czytelnictwo i rynek książki: Francja – Polska – Europa” przyjęli m.in. przedstawiciele francuskiej branży wydawniczej Jean-Guy Boin, dyrektor generalny Międzynarodowego Biura Wydawców Francuskich (BIEF) i Eric-Emmanuel Schmitt, pisarz ogłoszony w ubiegłym roku przez Instytut Książki i Dyskusyjne Kluby Książki Ambasadorem Czytelnictwa w Polsce. Na pewno wiele emocji wzbudzać będzie też dyskusja o skutkach ustawy o książce „Cywilizujemy rynek książek w Polsce”, w której udział wezmą również francuscy przedstawiciele.

Najlepszy przekład
Na Targach jak w soczewce skupiają się nowe zjawiska i tendencje na ryku książki, ale także tematy ważkie dla jego uczestników. Jednym z nich jest ważna rola tłumacza w kulturze, o czym świadczy choćby coraz więcej nagród dedykowanych tej grupie zawodowej. W debacie „Europa – ziemia obiecana przekładu literackiego?” francuscy i polscy autorzy oraz specjaliści będą rozmawiać o nowym pokoleniu tłumaczy i stojących przed nimi wyzwaniach. Długo oczekiwana była wspólna rozmowa wydawców i tłumaczy „Jak zadbać o dobry przekład – razem w kierunku dobrych praktyk”. Ciekawie zapowiadają się debaty wokół przekładów sztuk teatralnych, a także spotkania dedykowane literaturze rosyjskiej na stoisku Read Russia. Na Targach będzie można również zapoznać się z programami wspierającymi tłumaczenie i wydawanie książek.

W efekcie – dobra książka
Na proces powstawania dobrej książki składa się wiele czynników. Obok licznych spotkań z autorami jej treści, dużo miejsca poświęcamy samej sztuce książki i jej produkcji. Zapraszamy na seminarium poligraficzno-wydawnicze „Akademia Książki” i konferencję „Jak powstają najlepsze drukowane książki”. Polecamy także spotkania promujące estetykę wydawniczą, kunszt edytorski i ilustratorski. Wreszcie też porozmawiamy o kondycji i przyszłości czasopism literackich – ważnego pośrednika w odbiorze literatury wśród czytelników.

——————————————————————————–
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.targi-ksiazki.waw.pl

facebook-logo 1Warszawskie Targi Książki na Facebook-u

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.