Seria „Na F/Aktach” – historie zbrodni inspirowane prawdziwymi wydarzeniami

Przegląd

Już w marcu debiutancka seria oficyny OD DESKI DO DESKI – nowego wydawnictwa Tomasza Sekielskiego.

Preparator_okladka_frontSerię „Na F/Aktach” tworzą powieści zainspirowane autentycznymi wydarzeniami z ostatnich dekad, napisane przez cenionych polskich autorów. Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Łukasz Orbitowski, Janusz Wiśniewski i Wojciech Kuczok opisali zbrodnie, które naprawdę się wydarzyły!
Po raz pierwszy w Polsce w ręce czytelnika trafia seria powieści dokumentalnych. Pomysł serii jest wzorowany na słynnym dziele Trumana Capote Z zimną krwią z 1966 roku – książce, która zapoczątkowała światową sławę tego gatunku literackiego. Rzeczywiste tragedie, prawdziwe
historie, zbrodnie, które naprawdę popełniono, stały się kanwą dla fabularnych powieści, porywających czytelnika w świat tamtych wydarzeń.
Seria „Na F/Aktach” to powieści stworzone na podstawie dokumentów, doniesień z sal sądowych oraz zeznań i artykułów prasowych. Porywające historie i obraz społeczeństwa tworzą swoisty reportaż z polskiej codzienności.
Podczas lektury czytelnikowi towarzyszy niepokojąca świadomość, że na kartach powieści odsłaniają się tajemnice znanych mu miejsc. Autorzy zapraszają w odrapane bramy i zaułki, prowadzą do barów z automatami, osiedlowych sklepików i prywatnych mieszkań. Czytelnik staje
się uczestnikiem i świadkiem tamtych dramatycznych zdarzeń.
Premierowa powieść serii, Preparator Huberta Klimki-Dobrzanieckiego, ukaże się 30 marca 2015 roku.
Historia zainspirowana preparatorem z łódzkiego prosektorium, skazanym za kazirodztwo,profanację zwłok i podwójne morderstwo…
W przygotowaniu książki m.in. takich autorów jak Wojciech Kuczok (głośna historia romansu i morderstwa na Podlasiu), Łukasz Orbitowski (historia seryjnego mordercy z Bydgoszczy), Janusz Wiśniewski (zabójstwo Andrzeja Zauchy). W planach na rok 2016 jest powieść Sylwii Chutnik.

o autorze premierowej książki Preparator
Hubert Klimko-Dobrzaniecki (ur. 1967) Pisarz i poeta, który w swoim życiu zajmował się i skubaniem indyków, i przemycaniem diamentów. Był mimem i nowicjuszem u palotynów. Studiował teologię, filozofię i filologię islandzką. Mieszkał w Polsce, w Islandii i w Austrii. W swojej prozie przedstawia świat, pokazując jego tkankę nerwową. Prawdziwe jest pod powierzchnią. Dobrzaniecki potrafił spojrzeć głębiej i zobaczyć więcej. Czytelnik otrzymuje ten obraz – prawdziwy, smutny, czasem nieprzyjemny. Przemyśleć trzeba już samemu, autor nie podpowiada i nie daje rozwiązań.
Twórczość Huberta Klimki-Dobrzanieckiego była wielokrotnie doceniana nominacjami do najważniejszych nagród literackich, m.in. nagrody Nike, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”. W 2009 autor znalazł się na liście kandydatów
do Paszportów „Polityki”.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.