Zakup książki, jako najchętniej kupowany świąteczny prezent

W tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, najczęściej podarujemy naszym najbliższym książki (41 proc.) oraz kosmetyki i perfumy (32 proc.). Sami chcielibyśmy dostać nie tylko książki (42 proc.), które są na podium listy, ale również gotówkę (38 proc.).

Jak wynika z badania „Zakupy świąteczne 2014″, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, wybierając prezenty staramy się szukać przede wszystkim podarunków praktycznych. Książki pasują do tego opisu idealnie i dlatego nie dziwi, że w tym roku to właśnie one będą królować pod choinką.

Zakup książki, jako najchętniej kupowany świąteczny podarek, zadeklarowali respondenci 14 spośród 17 krajów biorących udział w badaniu. Pod tym względem różniła się tylko Rosja, gdzie wygrały kosmetyki i perfumy oraz Ukraina i RPA, gdzie z kolei królowały słodycze. Te dwie kategorie upominków znalazły się w Polsce na drugim i trzecim miejscu na podium.

Książkowe prezenty równie chętnie wręczają mężczyźni (40 proc.), jak i kobiety (43 proc.). Na zakup perfum i kosmetyków dla swoich bliskich znacznie częściej decydują się kobiety (37 proc.) niż mężczyźni (27 proc.). Wynika to prawdopodobnie z tego, że kobiety czują się pewniej i są bardziej kompetentne w tej dziedzinie.

Powyższe wyniki pokrywają się z tym, co sami byśmy chcieli otrzymać. Po roku przerwy w Polsce wygrywają książki, które wybrało aż 42 proc. respondentów. Wyprzedziły one gotówkę (38 proc.), która była ubiegłorocznym zwycięzcą rankingu (46 proc.).

Wśród pozostałych krajów biorących udział w badaniu, książki okazały się najbardziej oczekiwanym prezentem m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. W większości przypadków, podobnie jak w Polsce, zastąpiły one na pierwszym miejscu pieniądze.

(źródło: rp.pl)

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.