„Walki o miasta Mazowsza Północnego podczas wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku” – już w księgarniach!

„Walki o miasta Mazowsza Północnego podczas wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku” – już w księgarniach!

Przegląd

Parę tygodni temu nakładem Wydawnictwa Nauka i Innowacje ukazała się książka Pawła Piotrowskiego Walki o miasta Mazowsza Północnego podczas wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku. Chciałbym ją dzisiaj Państwu zarekomendować tę pozycję. REBIS jest dystrybutorem tytułów tej oficyny wydawniczej.

walki o miasta mazowsza północnego 1920

Jest to źródłowa monografia na temat walk o miasta Mazowsza Północnego podczas wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku. Autor ukazuje w jakiś sposób przebiegały walki polskich formacji zbrojnych, najpierw w obronie miast na Mazowszu Północnym, a następnie podczas ich wyzwalania spod krótkotrwałej okupacji sowieckiej. Godny podkreślenia jest fakt, iż walki te miały bardzo różnorodny przebieg, zależny od szeregu lokalnych uwarunkowań, co czyni je jeszcze bardziej ciekawymi w całościowym ujęciu wydarzeń wojennych 1920 roku. Jednym z problemów badawczych monografii jest pytanie o cele militarne, jakie realizował Front Zachodni Michaiła Tuchaczewskiego w lipcu i sierpniu 1920 roku. Autor ukazuje postawę społeczeństwa Mazowsza w obliczu zagrożenia ze strony Armii Czerwonej. Sporo miejsca poświęca autor walkom w obronie Włocławka i Płocka oraz kontrofensywie polskiej na Mazowszu Północnym. Problematyki walk o miasta na północnym Mazowszu dotychczas w historiografii nie podejmowano. Praca Pawła Piotrowskiego ma więc znamiona w pełni pionierskie. Ponadto, co jest godne szczególnego podkreślenia, to fakt, że przełom w bitwie na przedpolach Warszawy toczonej w sierpniu 1920 r. nie dokonał się na bezpośrednich podejściach do stolicy (Radzymin, Ossów), jak powszechnie jest to interpretowane za sprawą mediów, ale na Mazowszu Północnym podczas walk toczonych nad Wkrą i Narwią, a w nich kluczową rolę odegrała bitwa o Nasielsk. Z tego też powodu książka Pawła Piotrowskiego ukazująca ważność walk o miasta podczas zahamowania pochodu wojsk rosyjskich Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego nabiera szczególnego znaczenia.

Dr Paweł Piotrowski jest historykiem wojskowości. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku. Jest autorem licznych studiów i rozpraw dotyczących różnych militarnych aspektów wojny 1920 roku. W tym prac na temat bitwy o Płońsk, walk w rejonie Wyszkowa, Nasielska i Płocka. W swoim dorobku ma także książkę pt. Walki armii gen. Władysława Sikorskiego na linii Wkry, pod Płońskiem i Nasielskiem w 1920 roku.

Kategorie: Historia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.