Od czwartku do niedzieli

Magiczne święto czytelników!
Przed nami najbardziej spektakularna literacka osiemnastka tego roku! Czterodniowe i najważniejsze w Polsce święto książki i czytelników! Od czwartku do niedzieli – 18-te Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Po raz pierwszy „Międzynarodowe”, po raz pierwszy w nowej hali EXPO Kraków (NOWA LOKALIZACJA: ul. Galicyjska 9), po raz kolejny z kilkoma niepodważalnymi argumentami, dla których warto przyjechać do stolicy Małopolski w dniach 23-26 października.


Po pierwsze: autorzy!

W hali EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej czytelnicy będą mogli spotkać:

•    autorów z Polski, m.in.: Jacka Dehnela, Katarzynę Grocholę, Julię Hartwig, Grzegorza Kasdepke, O. Leona Knabita, Marka Krajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Romę Ligocką, Zygmunta Miłoszewskiego, Andrzeja Pilipiuka, Grażynę Plebanek, Małgorzatę Rejmer, Izabelę Sowę, Andrzeja Stasiuka, Olgę Tokarczuk, Barbarę Toruńczyk, Szczepana Twardocha, Krzysztofa Vargę czy Janusza L. Wiśniewskiego;
•    autorów z zagranicy, m.in.: Borysa Akunina, Jaume Cabré, Lajosa Grendela, Yiannisa Kalpouzosa,
Hanę Kang,  Etgara Kereta, Melanię Mazzucco, Javiera Sierrę, Erika Axl Sund (Jerker Eriksson i Håkan Axlandr Sundquista) czy Kateřinę Tučkovą;
•    artystów, aktorów, dziennikarzy, sportowców, polityków, osobistości świata kultury, m.in.:  Piotra Adamczyka, Wojciecha Cejrowskiego, Jacka Cygana, Anną Dymną, Janusza Gajosa, Sylwię Gruchałę, Szymona Hołownię, Jana Klatę, Piotra Rubika, Omenę Mensah, prof. Jana Miodka, Jana Nowickiego, Macieja Stuhra, Grażynę Szapołowską, Dorotę Wellman, Maję Włoszczowską czy Krzysztofa Ziemca.

Podczas Targów swoją ofertę zaprezentuje blisko 700 wystawców z 20 krajów!

Po drugie: nowości wydawnicze!
Pojawią się w ogromnej ilości obejmując setki tytułów. Będą zgromadzone w 5 Salonach: Wydawców Akademickich, Wydawców Katolickich, Nowych Mediów,  Książki Dziecięcej i Salonie Małych Ojczyzn, który po raz pierwszy będzie miał wymiar międzynarodowy. Jego gościem będą Węgrzy. Warto też wspomnieć o Salonie Książki Przyrodniczej (wspólnej inicjatywie Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN i Targów w Krakowie), który odbędzie się w Centrum Książki Przyrodniczej (Księgarni) Instytutu Botaniki PAN w dniach 23-24 października.

Po trzecie: książkowe białe kruki!
Każdy z nas chciałby mieć w swoich zbiorach książki wyjątkowe, takie, których nie ma nikt inny. Dom Wydawniczy Orbis Pictus jako jedyny w Polsce zajmuje się tworzeniem ksiąg faksymilowych, czyli wiernych kopii manuskryptów, inkunabułów i starodruków. Pierwowzorami ksiąg są białe kruki, które są niedostępne na rynkach aukcyjnych i antykwarycznych lub osiągają na nich niebotyczne wartości, stając się praktycznie nieosiągalne. Ze względu na niedostępność oryginałów, faksymile to jedyna szansa na posiadanie w swoich zbiorach najbardziej wartościowych ksiąg świata. Uczestnicząc w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie będzie można tym sposobem nabyć m.in. Kronikę polską Galla Anonima.

Po czwarte: osiemnastka!
Z okazji 18. urodzin Targi Książki w Krakowie przygotowały dla czytelników niespodzianki. Laureaci konkursu #Selfie18, który polegał na wykonywaniu zdjęć selfie z życzeniami urodzinowymi dla Targów, zdobyli bezpłatną wejściówkę na Targi i wezmą udział w uroczystej kolacji z Grzegorzem Wagnerem i Krzysztofem Mecnerem. Każdy czytelnik będzie mógł złożyć życzenia w trakcie Targów i liczyć na bezpłatną wejściówkę w przyszłym roku.

Dodatkowo, każda osoba, która w dniach 23-26 października 2014 r. będzie obchodzić 18. Urodziny, otrzyma bezpłatną wejściówkę na Targi.

Po piąte: ćwierć miliona czytelników!
Tyle osób odwiedziło wszystkie dotychczasowe edycje Targów. Zeszłoroczną rekordowe – 40. tysięcy uczestników. Czy w tym roku padnie kolejny rekord frekwencji?

Po szóste: Targi przyjazne zwiedzającym!
Organizatorzy Targów wprowadzili w tym roku szereg udogodnień dla czytelników, którzy mogą:
•    uniknąć kolejek, kupując bilet przez internet;
•    skorzystać z zalet Programu „Krakowska Karta Rodzinna 3+” i za bilet zapłacić 50% ceny;
•    dojechać wygodnie na Targi specjalną linią EXPO Busa;
•    skorzystać z parkingu przed EXPO (postój 5 zł).

Po siódme: wydarzenia towarzyszące!
Podczas Targów rozstrzygnie się łącznie kilkanaście konkursów. Najważniejszy i najbardziej prestiżowy to Konkurs  o Nagrodę im. Jana Długosza, którego wyniki poznamy wieczorem, pierwszego dnia Targów – 23 października w Teatrze im. Jana Słowackiego. Laureat wyłoniony z dziesięciu nominowanych, otrzyma    30 tysięcy złotych ufundowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Targi w Krakowie Sp. z o.o. Wyróżnienie zostanie wręczone po raz 17-ty, natomiast po raz pierwszy nagrodą będzie kampania promująca najlepszą książkę w salonach Empik oraz na empik.com. Ponadto rozstrzygnie się szereg innych konkursów, takich jak m.in.: Konkurs na książkę edytorsko doskonałą, Najlepszą książkę na jesień, Najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2014, Konkurs o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej,  Literacki Blog Roku, konkurs Słowem Malowane – wyłaniający najlepszy projekt okładki do jednej ze wskazanych książek.
Targowy czwartek i piątek to dwa dni przepełnione spotkaniami zarówno w gronie księgarzy, jak i wydawców, tłumaczy, a nawet bibliotekarzy oraz dyskusje o przyszłości książki.

Po ósme: Ambasadorzy Targów Książki w Krakowie!
Od 2011 roku przyznawane są tytuły Ambasadorów Targów Książki w Krakowie. Otrzymują go osoby wspierające ideę Targów oraz promujące czytelnictwo. Podczas tegorocznej edycji tytuł Ambasadora Targów Książki otrzymają Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, Grzegorz Gauden – dyrektor Instytutu Książki, Anna Polony i Józef Opalski – przez lata prowadzący galę Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, oraz, w głosowaniu fanów na facebooku, Jerzy Fąfara – dyrektor Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie.
Ale bez wątpienia za ambasadorów należy też uznać blogerów piszących o książkach, którzy niejednokrotnie wyrażali swoją sympatię względem krakowskich Targów Książki. Dlatego…

Po dziewiąte: Ogólnopolski Zjazd Blogerów!
…doceniając ten wkład w promocję czytelnictwa, organizatorzy Targów proponują udział w I Zjeździe Blogerów oraz bezpłatny udział w czterodniowym święcie książki.

Po dziesiąte: trzeba być!
Przed nami najbardziej literacki tydzień 2014 r w Krakowie. Nie można go przegapić. 23-26 października – obecność w hali EXPO Kraków – obowiązkowa!

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.