Nowość Instytutu wydawniczego Erica
Wojny na lądzie i morzu, pirackie najazdy, łupieżcze wyprawy – tak wyglądał dzień powszedni Słowian połabskich. Walczyli ze wszystkimi sąsiadami: prącymi na wschód Niemcami, duńskimi i norweskimi wikingami, wojami polskiego księcia Mieszka I.
Pod pogańskim sztandarem omawia dzieje ludów, o których mało kto dziś pamięta, choć przez całe wczesne średniowiecze odgrywały ważną rolę w naszym rejonie kontynentu. O Słowianach zwanych połabskimi, gdyż mieszkali od Odry „po Łabę” i Salę na zachodzie. Zasiedlili te tereny w stuleciach VI–VII, a w wieku XII kres ich niezależności położyły z jednej strony Niemcy, z drugiej Dania, a z trzeciej Księstwo Zachodniopomorskie.
Artur Szrejter skupia się na historii politycznej Połabian, ale w formie skrótowej ukazuje też inne dotyczące ich zagadnienia, takie jak początki miast, rola wieców i kapłanów pogańskich w życiu społeczeństw plemiennych czy najdalszy zasięg wędrówek i osadnictwa Słowian Zachodnich.
Książka ma formę jasno skonstruowanego i czytelnego leksykonu władców panujących nad poszczególnymi ludami Połabian.
*
Książka Artura Szrejtera Pod pogańskim sztandarem jest dziełem niezwykłym i fascynującym z kilku powodów. Pozwolę sobie nawet na stwierdzenie, że aż dziw bierze, iż została „wymyślona” dopiero teraz. Ale może to i lepiej – warto było poczekać na pracę tak nietuzinkową…
Z przedmowy doktora Wojciecha Wróblewskiego, wykładowcy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.