„Wspomnienia brudnego anioła” – nowa powieść Henninga Mankella

„Wspomnienia brudnego anioła” – nowa powieść Henninga Mankella

Przegląd

Szanowni Państwo,

to dla nas wielki zaszczyt polecić Państwu nową powieść Henninga Mankella.

 

Wydaliśmy już bowiem wszystko, co autor napisał o Kurcie Wallanderze.

Kilka kryminałów spoza serii z Wallanderem.

Opublikowaliśmy dla młodzieży cykl „Z Joelem”.

Niezwykle wzruszające powieści „Comedia infantil” i „Włoskie buty”.

 

A teraz z ogromną przyjemnością prezentujemy arcyciekawą historię pewnej Szwedki…

 

 

Henning Mankell tak objaśnił genezę tej powieści w posłowiu:

 

W tym wypadku było tak: Tor Sällström, autor i znawca Afryki, wspomniał mi przypadkiem w rozmowie o niezwykłych dokumentach, na jakie natrafił w archiwum w Maputo, stolicy Mozambiku. Wynikało z nich, że na przełomie XIX i XX wieku pewna Szwedka była właścicielką największego domu publicznego w tym mieście, które wówczas nazywało się Lourenço Marques. Pozostał po niej ślad w dokumentach, ponieważ przez wiele lat płaciła ogromne podatki.

              Jednak w pewnej chwili ślad ten całkiem się urywa. Ta tajemnicza kobieta pojawiła się nagle, znikąd, i tak samo zniknęła.

              Kim była i skąd przybyła do Afryki? Próbowałem dowiedzieć się o niej więcej, ale wygląda na to, że przybyła nie wiadomo skąd i po jakimś czasie naprawdę zaginął po niej wszelki ślad. Cała historia opisana w tej książce jest więc pewną, mniej lub bardziej prawdopodobną teorią na jej temat.

 

 

Wspomnienia brudnego anioła, Henning Mankell

Premiera: 22 października 2014

 

wspomnienia-brudnego-aniola

 

przekład: Ewa Wojciechowska

seria: poza seriami

Wydawnictwo W.A.B.

 

Najniezwyklejsze podróże człowiek odbywa zawsze w swoim wnętrzu, gdzie nie istnieją ani przestrzeń, ani czas.

 

Hanna, dziewczyna z biednej szwedzkiej wioski w górach, wyrusza do miasta nad morzem. Tam u dalekich krewnych ma szukać lepszego życia, gdyż w domu rodzinnym nie przelewa się, a matka Hanny, Elin, obawia się, że nie zdoła nawet wyżywić córki. Hanna zaczyna pracę jako służąca u zamożnego kupca i niebawem opuszcza Szwecję na pokładzie statku handlowego, gdzie zajmuje się kuchnią. I wtedy w jej życiu znów dochodzi do wielkiej zmiany, w czasie rejsu Hanna wychodzi za mąż za drugiego oficera. Wydarza się jednak nieszczęście, mąż Hanny umiera na tropikalną chorobę i zostaje pochowany w morzu. Wówczas zrozpaczona dziewczyna ucieka ze statku w portugalskim porcie w Afryce Południowej i zatrzymuje się w hotelu O Paraiso. Tam pozostaje dłużej, gdyż ciężko choruje. Opiekują się nią kobiety i wtedy Hanna dowiaduje się, że hotel faktycznie nie jest tylko hotelem…

Wkrótce Hanna ze Szwecji stanie się właścicielką największego domu publicznego w Maputo, wówczas nazywane Lourenço Marques, stolicy Mozambiku.

 

Henning Mankell (ur. 1948) – jeden z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich, dziennikarz i człowiek teatru; stał się sławny dzięki kryminałom, których bohaterem jest komisarz Kurt Wallander. Cykl ten doczekał się wielu ekranizacji, w tym popularnego serialu brytyjskiego z Kennethem Branaghem w roli głównej. Książki Mankella publikowane są w ponad czterdziestu krajach. Nakładem W.A.B. ukazało się dotychczas siedemnaście jego książek dla dorosłych, w tym tytuły spoza serii wallanderowskiej – Comédia infantil (2008), Powrót nauczyciela tańca (2011), Chińczyk (2009), Mózg Kennedy’ego (2013) i Włoskie buty (W.A.B. 2013).

Mankell zdobył bardzo wiele wyróżnień literackich. Odnosi też sukcesy jako twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej, za którą otrzymał Nagrodę Astrid Lindgren (1996). Wydawnictwo W.A.B. opublikowało jego cykl książek o nastoletnim Joelu.

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.