Dörte Hansen, „Ten dom jest mój” – ponad milion sprzedanych egzemplarzy w Niemczech!

Przegląd

Ironiczna i opowiedziana z humorem historia dwóch samotniczek, które niespodziewanie odnajdują coś, czego nie szukały – rodzinę.

 

Vera ma pięć lat, kiedy w 1945 roku wraz z matką ucieka z Prus Wschodnich do Starego Kraju, w którym jest nazywana „polaczkowym dzieckiem”. Przez całe życie czuje się obco w wielkim zimnym domu, a mimo to nie potrafi go opuścić. Sześćdziesiąt lat później u jego drzwi staje nagle siostrzenica Very, Anne, która uciekła z synkiem z modnej hamburskiej dzielnicy Ottensen. Vera i Anne są sobie obce, lecz zarazem wiele je łączy.

„Ta powieść jest inna w dobrym znaczeniu tego słowa. Nie ma w niej romantycznej aury ani klisz. Pojawiają się za to silne, zdeterminowane postacie. Ta historia długo pobrzmiewa w czytelniku, niczym jęki i skrzypienie w starym ciemnym domu”. NDR Buch des Monats März

„Debiut Hansen o różnicy między tym, co znaczy mieć dom, i tym, co znaczy go nie mieć, szybko stał się bestsellerem. I słusznie, gdyż jest to niezwykle empatyczna powieść, którą świetnie się czyta”. Die Zeit

 

Dörte Hansen (ur. 1964 w Husum) w szkole podstawowej dowiedziała się, że poza jej ojczystym dolnoniemieckim na świecie istnieją również inne języki. Oczarowanie nimi doprowadziło ją do studiów nad gaelickim, baskijskim i fińskim oraz dyplomu z lingwistyki. Pisała m.in. słuchowiska radiowe, a w 2015 roku wydała debiutancką powieść Ten dom jest mój, która stała się bestsellerem, została wyróżniona tytułem „Ulubionej książki niezależnych księgarni” i trafiła na listę bestsellerów Spiegla. W 2018 roku wyszła jej druga powieść Mittagsstunde (W południe), również doceniona przez czytelników i krytykę. Autorka mieszka z rodziną w okolicach Husum.

Kategorie: Literatura
Tagi: Sonia Draga