Jak zmieniają się biblioteki?

Jak zmieniają się biblioteki?

Przegląd

Raport z analizy danych Głównego Urzędu Statystycznego

W Polsce działa prawie 8200 bibliotek publicznych. Ich liczba sukcesywnie spada, podobnie jak liczba osób wypożyczających w bibliotekach książki (zjawisko to występuje nie tylko w naszym kraju – jest ono wyrazem globalnego trendu).

Na stronie Programu Rozwoju Bibliotek został zaprezentowany raport pt. „Co się zmieniło w bibliotekach?”, zawierający analizę danych Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczących bibliotek publicznych. Publikacja, przygotowana na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, ma za zadanie zobrazować stan bibliotek publicznych w 2012 roku (w świetle najświeższych dostępnych danych GUS) oraz odpowiedzieć na pytanie, czy i w jaki sposób Program Rozwoju Bibliotek wywiera wpływ na biblioteki, które w nim uczestniczą.

Biblioteki organizują coraz więcej zajęć i wydarzeń. Można w nich skorzystać z coraz większej liczby komputerów, rośnie liczba placówek oferujących e-learning. Zmiany są najbardziej widoczne w bibliotekach z małych miejscowości, uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek.

Program działa od 2009 i obejmuje ponad 3800 placówek z całej Polski. Fundusze na ich unowocześnianie – 33 miliony dolarów – pochodzą z Fundacji Billa i Melindy Gatesów i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Biblioteki PRB przyciągają swoimi nowymi funkcjami i działaniami coraz więcej mieszkańców – bardzo szybko rośnie w nich liczba zarejestrowanych użytkowników, którzy jednak niekoniecznie przychodzą do biblioteki po to, by  wypożyczyć książkę. W 2012 roku wszystkich zarejestrowanych użytkowników bibliotek było o 4% więcej niż w 2011 (w bibliotekach uczestniczących w PRB – o 23% więcej).

Raport ”Co się zmieniło w bibliotekach? Program Rozwoju Bibliotek w danych Głównego Urzędu Statystycznego”

Kategorie: Biblioteki
Tagi: biblioteki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.