Jenny L. Witterick – Tajemnica mojej matki. Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach z czasów Holokaustu

Historia tej książki jest niewiarygodna. Została napisana przez 52-letnią Kanadyjkę z Tajwanu, która wydała ją jako self-publishing i odniosła ogromny sukces. Oczywiście jest wiele książek, które opisują ludzi, którzy w czasie wojny dawali schronienie Żydom, ale to prawdopodobnie jedyny przypadek, kiedy Żydzi ukrywali się w jednym domu z niemieckim dezerterem

Jenny L. Witterick

Tajemnica mojej matki

tajemnica mojej matki

Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach z czasów Holokaustu

Przełożyła Katarzyna Waller-Pach

Przykuwająca, poruszająca, a wreszcie niesamowicie podnosząca na duchu opowieść

Dwie żydowskie rodziny i Niemiec dezerter ukrywający się pod jednym dachem i niewiedzący o sobie nawzajem, dwie Polki udzielające im schronienia z narażeniem własnego życia – oto różne perspektywy tej bardzo prosto i zwięźle opowiedzianej historii. Stanowi ona spuściznę głęboko ludzkiego współczucia, szczodrości i niewypowiedzianej odwagi zwyczajnych kobiet, które w okrutnych czasach dokonały nadzwyczajnego czynu.

Ta książka jest dziełem wyobraźni, zainspirowała mnie jednak prawdziwa historia Franciszki Halamajowej, która wraz z córką Heleną ocaliła w Polsce w czasach II wojny światowej piętnastu Żydów. W tym samym czasie ukrywała na poddaszu młodego niemieckiego żołnierza. Przed wojną żyło w Sokalu sześć tysięcy Żydów. Tylko trzydzieścioro ocalało, z czego połowę uratowała jedna Polka – Franciszka. (…) Kiedy ma się wiele do stracenia, a jednak dokona się właściwego wyboru, ujawnia się szlachetność, którą ma się w sobie. Kiedy to osiągamy, znosimy z pogodą rzeczy nie do udźwignięcia”.

z Epilogu

Tajemnica mojej matki, zainspirowana filmem o Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Franciszce Halamajowej i jej córce, jest pierwszą książką Jenny L. Witterick. Powieść stała się bestsellerem w Kanadzie.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.