„Księga miłosierdzia” Leonarda Cohena – zaproszenie na promocję

Przegląd

7 listopada, w dniu, w którym przypada pierwsza rocznica śmierci legendarnego barda, Leonarda Cohena, Dom Wydawniczy REBIS przygotował premierę jego tomu, w Polsce wydanego po raz pierwszy.

Księga miłosierdzia w rewelacyjnym przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego to zbiór współczesnych psalmów odzwierciedlający twórczą drogę artysty na rozdrożu. Księga miłosierdzia ukazała się po raz pierwszy równocześnie z premierą kultowej płyty Various Positions. Po ponad trzydziestu latach do rąk polskich czytelników trafi książka stanowiąca rozszerzenie i dopełnienie tych pieśni.

 

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie promujące „Księgę miłosierdzia”

9 listopada 2017 roku

do księgarni Big Book Cafe w Warszawie!

 

Gościem specjalnym spotkania będzie tłumacz Daniel Wyszogrodzki, wiersze Leonarda Cohena będzie czytał Marcin Przybylski.

 

W dniu premiery książki odbędzie się również koncert poświęcony pamięci Leonarda Cohena w ramach poznańskiego festiwalu słowa w piosence „Frazy”. 7 listopada w Auli Artis odbędzie się koncert „Leonard Cohen – wiemy, kim jest”, podczas którego będą czytane wiersze z Księgi miłosierdzia. Występować będzie Kwartet ProForma z gośćmi.

 

 

„W tej modlitewnej, enigmatycznej, roztętnionej prozie poetyckiej Cohen prowadzi nas przez znajomy krajobraz swojego wewnętrznego świata… Wymowne zwycięstwo ludzkiego ducha w walce z samym sobą”.

„Globe and Mail”

Wydany po raz pierwszy w 1984 roku klasyczny zbiór współczesnych psalmów Leonarda Cohena trafia do rąk polskiego Czytelnika (w poetyckim przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego). Wiersze z Księgi miłosierdzia pełne są błogosławieństwa, rozpaczy, gniewu, zwątpienia i zaufania. Wypowiadane przez współczesnego poetę, ale zanurzone w prastarej tradycji modlitewnej, strofy te stanowią głos naszych najgłębszych, najsilniejszych przeczuć.

„W całej literaturze kanadyjskiej trudno o bardziej szczerą i odważną próbę uchwycenia prawdy ostatecznej”.

„Books in Canada”

Kariera artystyczna Leonarda Cohena rozpoczęła się w 1956 roku od publikacji pierwszego tomu poezji Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie). Autor wydał także dwie powieści: The Favourite Game (Ulubiona gra) i Beautiful Losers (Piękni przegrani) oraz dziesięć tomów poetyckich w tym Stranger Music: Selected Poems and Songs (Muzyka nieznajomego: Wybrane wiersze i piosenki) i Book of Longing (Księga tęsknoty). W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał czternaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, You Want It Darker, ukazał się w 2016 roku. Cohen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2008, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award w 2010 oraz Glenn Gould Prize w 2011. Zmarł 7 listopada 2016 roku.

 

 

Kategorie: Literatura, Wydarzenia
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.