Bieżące i nformacje dla członków Polskiej Izby Książki

Newsletter PIK 15.2014

1. TISP – Badanie potrzeb europejskiego przemysłu wydawniczego

W ramach projektu TISP (Technology and Innovation for Smart Publishing), przy wsparciu NEM (New European Media), przygotowana została ankieta badająca potrzeby europejskiego przemysłu wydawniczego w zakresie badań i rozwoju (B&R). Ważne jest, by ustalić:

Jakie są potrzeby wydawców/dystrybutorów względem B&R?
Jakiej infrastruktury badawczej potrzebują?
Jak ważna jest dla nich współpraca międzynarodowa?
W jaki sposób publiczna infrastruktura, instytuty badawcze oraz programy finansowane przez Unię Europejską mogą wesprzeć działania wydawców i dystrybutorów w zakresie B&R?

Pomóż ukształtować politykę Unii Europejskiej dotyczącą przemysłów kreatywnych i technologii, poświęcając pięć minut na ankietę dostępną pod poniższym linkiem:

www.smartbook-tisp.eu/resources/survey-what-are-the-most-important-rd-needs-in-european-publishing

Do wygrania bilet wstępu do Bussiness Clubu Targów Książki we Frankfurcie wraz z szerokim dostępem do konferencji i seminariów (8-12 października 2014).

Komisja Europejska ustaliła wysokość dofinansowania programów na lata 2014-2010 (np. Horyzont 2020, Kreatywna Europa). Po raz pierwszy programy te są tworzone z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach przemysłów kreatywnych. Skupiają się one przede wszystkim na potrzebach badawczych i rozwojowych, dążąc do jednolitego rynku cyfrowego branży kreatywnej.

Wnioski z ankiet zostaną przedstawione na specjalistycznych warsztatach podczas Targów Książki we Frankfurcie.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres eturrin@fep-fee.eu.

2. TISP – Pierwsza odsłona rekomendacji politycznych

Jednym z celów projektu TISP jest przygotowanie rekomendacji dla polityków europejskich, którzy mogą pomóc w tworzeniu i podtrzymywaniu warunków sprzyjających powstawaniu innowacyjnych rozwiązań w branży wydawniczej. W ich pierwszej odsłonie zalecenia dotyczą między innymi: współpracy i wymiany wiedzy między sektorami ICT i wydawniczym w celu wzmacniania umiejętności cyfrowych, ułatwiania dostępu do badań i dofinansowań oraz wspierania inicjatyw, które zwiększają dostęp do książek osobom z dysfunkcją wzroku. Więcej szczegółów w dołączonej informacji prasowej. Rekomendacje można pobrać na stronie TISP.

3. Konkurs „Moja ulubiona księgarnia” – ogłoszenie zwycięzców na Targach Książki w Krakowie

31 lipca przyjęliśmy ostatnie zgłoszenia w konkursie fotograficzno-literackim „Moja ulubiona księgarnia”, który zorganizowaliśmy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, łącząc go z obchodami Jubileuszu 650 lat w służbie książki. Nadesłane prace reprezentują wysoki poziom zarówno merytoryczny, jak i techniczno-artystyczny. Obradujące we wrześniu jury wybierze trzy zwycięskie prace, których autorzy otrzymają odpowiednio 3000 zł, 2000 zł oraz 1000 zł. Oficjalne ogłoszenie zwycięzców konkursu odbędzie się podczas Targów Książki w Krakowie 24 października.

W skład jury konkursu weszli specjaliści rynku księgarskiego i wydawniczego:

Włodzimierz Albin, Polska Izba Książki – przewodniczący jury
Waldemar Janaszkiewicz, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich
Krzysztof Kaleta, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich
Jerzy Okuniewski, Książnica Polska
Henryk Tokarz, Izba Księgarstwa Polskiego

4. Osiemnaste urodziny Targów Książki w Krakowie!

Pełnoletnie, międzynarodowe i odbywające się w nowoczesnych przestrzeniach obiektu EXPO Kraków. Mimo, iż od zbliżającej się 18. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie dzieli nas jeszcze kilkanaście tygodni, to już dzisiaj wiadomo, że będzie ona wyjątkowa przynajmniej z kilku powodów. Zachęcamy do zapoznania się z planowanymi atrakcjami w obszernej informacji (tutaj).

5. Spotkanie PIK i prezentacja wydawnictw na stoisku PIK podczas 18. Targów Książki w Krakowie

W piątek 24 października w godz. 11:00–13:00 (sala Lwów 2) zapraszamy na spotkanie PIK, podczas którego przedstawimy wyniki naszych badań transformacji czytelnictwa. W spotkaniu wezmą również udział reprezentanci z Czech, a prof. Jiří Trávníček zaprezentuje sytuację na czeskim rynku.

W tym roku na nasze stoisko zaprosiliśmy członków PIK, którzy nie wystawiają się na Targach, a chcieliby zaprezentować swoją ofertę szerszej publiczności. Cieszymy się, że pomysł został podchwycony przez wydawców. Kilku z nich przygotuje prezentacje multimedialne i katalogi, pozwalając w ten sposób czytelnikom zapoznać się z ich profilem i tytułami. Wydawnictwa, które skorzystały z tej możliwości, będą figurować w katalogu i na stronie internetowej Targów jako wystawcy.

6. Wiadomości z Europy

Do dzisiejszego Newslettera dołączamy skrót wiadomości z FEP, w którym m.in. o priorytetach nowoczesnej edukacji w Europie oraz o zmianach w podatku VAT. Zachęcamy do lektury.

7. Akcja „Zaczytani w Silesii” z patronatem PIK!

Od 25 sierpnia do 7 września w Katowicach trwać będzie niezwykle pozytywna akcja wspierająca ideę wymiany książek i przekazywania ich potrzebującym, np. w szpitalach. Jak piszą sami organizatorzy, „Zaczytani w Silesii” są pierwszą na Śląsku kampanią społecznego dzielenia się lekturą w centrum handlowym (Silesia City Center). Więcej w dołączonej informacji prasowej i na plakacie akcji.

8. Komisja Europejska podsumowała konsultacje dotyczące reformy prawa autorskiego

Komisja Europejska opublikowała raport z konsultacji dot. reformy europejskiego prawa autorskiego, które trwały od grudnia 2013 do marca 2014 roku. Raport dostępny jest do pobrania na stronie KE (link). Przypominamy, że odpowiedź PIK została przygotowana dzięki pomocy Pani Mec. Agaty Paszek (Wyd. Znak), Pani Mec. Ewy Adamskiej-Pietrzak oraz Pani Mec. Lubomiry Wengler (Wolters Kluwer).

9. Raport IPA – elektroniczny egzemplarz obowiązkowy

International Publishers Association (IPA) opublikowało raport, w którym opisano, jak wyglądało wdrożenie elektronicznego egzemplarza obowiązkowego w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Holandii. Problem ten został zaprezentowany od strony legislacyjnej, technologicznej i organizacyjnej. W skrócie przedstawiono również, jaki jest etap wprowadzania systemu w innych krajach na świecie (np. Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia) oraz jakie ogólne wnioski i rekomendacje można wyciągnąć z zebranej wiedzy.

Raport dostępny jest na stronie IPA – www.internationalpublishers.org

Zagadnienie to będziemy mogli omówić na V Forum PIK poświęconym e-lendingu, które przygotowuje Sekcja Publikacji Elektronicznych. O terminie i programie powiadomimy niebawem.

10. Badanie profilu psychologicznego czytelników i konkurs w jednym

IMAS International przy współpracy z Wydawnictwem Znak prowadzi projekt badawczy mający dać odpowiedź, jakie postawy przyjmują czytelnicy książek. Badanie prowadzone jest na podstawie ankiety, po której wypełnieniu biorący w niej udział mają szansę wygrać najnowszą książkę Marka Krajewskiego.

Strona badania: http://badanie-czytelnikow.imas.pl/#ocochodzi

Regulamin: http://badanie-czytelnikow.imas.pl/files/regulamin_konkursu_badanie_czytelnikow_MK140813.pdf

11. XXIII Przegląd Książki – zgłoszenia do 5 września

Organizatorzy tegorocznej edycji XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu zapraszają do składania zgłoszeń. Zasady udziału wraz z kartą zgłoszenia: www.przegladksiazki.pl Termin zgłoszeń: 5 września 2014 r. Finał: 23-25 października 2014 r. MTP Tour-Salon w Poznaniu. Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.