"Księżniczka Burundi" – AMBER wznawia światowy bestseller nagrodzony przez Szwedzką Akademię Literatury Kryminalnej

"Księżniczka Burundi" – AMBER wznawia światowy bestseller nagrodzony przez Szwedzką Akademię Literatury Kryminalnej
Kjell Eriksson
Księżniczka Burundi
 

Najlepsza powieść roku według Szwedzkiej Akademii Literatury Kryminalnej

Każdego nowego szwedzkiego pisarza kryminalnego reklamuje się dziś jako następcę Stiega Larssona. Przy Erikssonie ten numer nie przejdzie, bo to jeden z  nauczycieli autora Millennium.
Piotr Bratkowski „Newsweek Polska”

Uppsala. Zima uderzyła w całą mocą. Berit Jonsson krąży po pokoju, wygląda przez okno, wypatrując męża w zapadającym zmroku. John powinien już dawno być w domu…
Następnego ranka w śnieżnej zaspie zostaje znalezione ciało – okrutnie okaleczone. Policja rozpoznaje Johna Jonssona, znanego także jako Mały John. Dawniej miewał konflikty z prawem, potem jednak się zmienił – dzięki Berit: założył rodzinę, znalazł pracę i z pasją oddawał się swojemu hobby: hodował tropikalne ryby akwariowe. Może i nie był aniołem, ale czym zasłużył sobie na tak straszliwą śmierć? Co ukrywał przed najbliższymi? I czy jego żona, syn i brat wiedzą coś, co może pomóc rozwiązać zagadkę? Jedno jest pewne: Johna zabił ktoś, kto nienawidził go z całego serca…
Policja angażuje się w śledztwo, ale wszystkie tropy zawodzą. Inspektor Haver zwraca się o pomoc do komisarz Ann Lindell. Ann niechętnie włącza się w śledztwo: jest na urlopie macierzyńskim, sama opiekuje się synkiem i właśnie zbliżają się święta… Sądzi jednak, że to prosta sprawa. Ale im bardziej się w nią zagłębia, tym więcej napotyka pytań. Nie tylko John miał swoje tajemnice, a zagadka brutalnego zabójstwa sięga w przeszłość – jego i jego rodziny…

Księżniczka Burundi zachwyca zagadkową, inteligentną intrygą i powściągliwą melancholią języka.
„The Washington Post”

KJELL ERIKSSON to jeden z największych szwedzkich mistrzów kryminału, który zdobył międzynarodową sławę, nawet w USA. Jest wydawany w 14 krajach.
Szwedzka Akademia Literatury Kryminalnej uhonorowała w bezprecedensowy i niepowtarzalny sposób jego serię z Ann Lindell. Aż 9 z 10-ciu tomów otrzymało nagrodę lub nominację dla najlepszego kryminału roku.
Kjell Eriksson ukazuje mroki skandynawskiego nieba i ludzkiej duszy, maluje psychologiczne portrety ludzi – prawdziwych, nie zawsze z „czystym kontem”, i miasta – Uppsali, jakiej nie znamy, daleko od zabytkowej katedry czy uniwersytetu. Tam prowadzi swoje skomplikowane śledztwa komisarz Ann Lindell, jedna z ulubionych bohaterek literackich w Szwecji – ładna, inteligentna i zbyt często działająca na własną rękę świetna detektyw, która wciąż nie potrafi poukładać swojego życia prywatnego.

Uppsala. Zima uderzyła w całą mocą. Berit Jonsson krąży po pokoju, wygląda przez okno, wypatrując męża w zapadającym zmroku. John powinien już dawno być w domu…Następnego ranka w śnieżnej zaspie zostaje znalezione ciało – okrutnie okaleczone. Policja rozpoznaje Johna Jonssona, znanego także jako Mały John. Dawniej miewał konflikty z prawem, potem jednak się zmienił – dzięki Berit: założył rodzinę, znalazł pracę i z pasją oddawał się swojemu hobby: hodował tropikalne ryby akwariowe. Może i nie był aniołem, ale czym zasłużył sobie na tak straszliwą śmierć? Co ukrywał przed najbliższymi? I czy jego żona, syn i brat wiedzą coś, co może pomóc rozwiązać zagadkę? Jedno jest pewne: Johna zabił ktoś, kto nienawidził go z całego serca… Policja angażuje się w śledztwo, ale wszystkie tropy zawodzą. Inspektor Haver zwraca się o pomoc do komisarz Ann Lindell. Ann niechętnie włącza się w śledztwo: jest na urlopie macierzyńskim, sama opiekuje się synkiem i właśnie zbliżają się święta… Sądzi jednak, że to prosta sprawa. Ale im bardziej się w nią zagłębia, tym więcej napotyka pytań. Nie tylko John miał swoje tajemnice, a zagadka brutalnego zabójstwa sięga w przeszłość – jego i jego rodziny…„The Washington Post” KJELL ERIKSSON to jeden z największych szwedzkich mistrzów kryminału, który zdobył międzynarodową sławę, nawet w USA. Jest wydawany w 14 krajach.Szwedzka Akademia Literatury Kryminalnej uhonorowała w bezprecedensowy i niepowtarzalny sposób jego serię z Ann Lindell. Aż 9 z 10-ciu tomów otrzymało nagrodę lub nominację dla najlepszego kryminału roku. Kjell Eriksson ukazuje mroki skandynawskiego nieba i ludzkiej duszy, maluje psychologiczne portrety ludzi – prawdziwych, nie zawsze z „czystym kontem”, i miasta – Uppsali, jakiej nie znamy, daleko od zabytkowej katedry czy uniwersytetu. Tam prowadzi swoje skomplikowane śledztwa komisarz Ann Lindell, jedna z ulubionych bohaterek literackich w Szwecji – ładna, inteligentna i zbyt często działająca na własną rękę świetna detektyw, która wciąż nie potrafi poukładać swojego życia prywatnego.

 
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.