Barwna fikcja kontra szara rzeczywistość

Barwna fikcja kontra szara rzeczywistość
Barwna fikcja kontra szara rzeczywistość

Pisarz i jego droga do Los Angeles

„Droga do Los Angeles” Johna Fantego to powieść o wrażliwym młodym człowieku z duszą pisarza, którego wciąż sprowadza na ziemię skomplikowana rzeczywistość. Książka ukaże się 15 stycznia nakładem Wydawnictwa Burda Książki (dawniej G+J Książki).
Głównym bohaterem książki jest osiemnastoletni Arturo Bandini, który marzy, by zostać pisarzem. Niestety proza życia pisze się sama, wbrew niemu. Arturo żyje w Ameryce lat 30., na utrzymaniu ma matkę i siostrę. Zmuszony jest imać się najgorszych zajęć, by wreszcie wylądować w fabryce konserw. Wybujałe młodzieńcze ego utrzymuje jednak Bandiniego w ciągłym zawieszeniu pomiędzy nieakceptowaną rzeczywistością a światem rojeń. Aspirujący pisarz zaczytuje się Nietzschem, rozmawia z rybami, walczy z krabami, zakochuje się w bibliotekarce i papierowych dziewczynach z gazet, a pod wpływem natchnienia wygłasza lewicowe tyrady przed filipińskimi imigrantami.

Arturo Bandini może być alter ego samego autora. Postać ta, pełna żaru, zapamiętale walczy o swoje miejsce w świecie. Ma skomplikowane, silne relacje z bliskimi. Jego jedyne w swoim rodzaju, groteskowe i barwne podejście do rzeczywistości fascynuje czytelników i wciąga ich już od pierwszych stron.

O autorze:
John Fante
– jeden z najciekawszych autorów literatury amerykańskiej. Często postrzegany jako outsider, przez grono wiernych czytelników uważany za pisarza kultowego. Jego powieści, odkryte przez Charlesa Bukowskiego, wywołały falę zainteresowania czytelników, a krytycy przyjęli je z entuzjazmem.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.