Premiera książki "Satori"

Premiera książki "Satori"
SATORI
Don Winslow

tytuł oryginału: SATORI.
A NOVEL BASED ON TREVANIAN`S SHIBUMI
literatura anglojęzyczna
tłumaczenie: Agata Karolak
liczba stron: 560
ISBN: 978-83-7885-738-9
oprawa: miękka
cena: ok. 36 zł

data wydania: 23 maja 2014
 

Powieść Satori powstała na kanwie światowego bestsellera Shibumi autorstwa Rodneya Whitakera, publikującego pod pseudonimem Trevanian (Shibumi również ukazuje się w marcu nakładem Wydawnictwa ALBATROS).

Tłem wartkiej, intrygującej opowieści jest Azja na początku lat pięćdziesiątych – głównie Pekin i Sajgon, przedstawione niezwykle barwnie, choć z pewną nutką nostalgii. Skomplikowana sytuacja geopolityczna − w Chinach komunizm, a w Japonii postępująca amerykanizacja − sprawiają, że odchodzi w przeszłość egzotyczna kultura i bogata tradycja. Kończy się dekadencka era kolonializmu, a przyszłość to wielka niewiadoma.

Bohaterem obydwu książek jest Nikolaj Hel, urodzony w Szanghaju syn rosyjskiej arystokratki i pruskiego oficera. Dzieciństwo i młodość spędzone w Chinach, a po śmierci matki w Japonii pod okiem mentora i zastępczego ojca, generała Kishikawy, sprawiły, że przesiąknął głęboko kulturą Azji, opanowując do mistrzostwa sztuki walki i prastarą, japońską grę go. Podczas gdy w Shibumi Nikolaj jest już w pełni ukształtowanym, dojrzałym mężczyzną, który uchodzi za najbardziej niebezpiecznego zabójcę na świecie, w Satori stawia dopiero pierwsze kroki w świecie międzynarodowego wywiadu.

 
Prosty, a jednocześnie wyrafinowany język i styl powieści nawiązują do shibumi, co oznacza „dyskretną elegancję”. Z kolei satori to oświecenie, nagłe przebudzenie, pozwalające zobaczyć rzeczy takimi, jakie są  w rzeczywistości, i to właśnie staje się doświadczeniem bohatera o europejskich korzeniach i azjatyckiej duszy. Fascynująca, skomplikowana postać Nikolaja Hela na długo zapada w pamięć.
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.