„Dokąd odchodzą parasolki” –

Przegląd

Już 18 września do księgarń trafi książka Dokąd odchodzą parasolki, którą napisał Afonso Cruz. To opowieść zbudowana z uroku Orientu z całą jego magią i przewrotnością oraz niezwykłymi bohaterami – człowiekiem, który pragnie być niewidzialny, dzieckiem, które chciałoby latać jak samolot, kobietą pragnącą  wyjść za mężczyznę o niebieskich oczach, niemym poetą dłońmi wyczarowującym wiersze, zakochanym hindusem i  chłopcem, który w ustach ma cały wszechświat.

 

Wielka i wspaniała powieść rozwijająca się w cudowny dywan życia, utkany z materii i kolorów, które znajdujemy, gubimy i mamy nadzieję ponownie odnaleźć.

 

„Moja mama, panie Elahi, zadawała sobie pytanie, dokąd odchodzą parasolki. Zawsze gdy wychodziła z domu, gubiła parasolkę. A przez całe życie nie znalazła ani jednej. Dokąd to mogą odchodzić parasolki?”

 

Tłem tej powieści o zniewalającym wręcz uroku jest Orient – ze wszystkim, co ma w sobie magicznego, innego i przewrotnego. Równie niezwykli są zaludniający ją bohaterowie, a wśród nich człowiek, który pragnie być niewidzialny, dziecko, które chciałoby latać jak samolot, kobieta pragnąca  wyjść za mężczyznę o niebieskich oczach, niemy poeta dłońmi wyczarowujący wiersze, zakochany hindus i  chłopiec, który w ustach ma cały wszechświat.

 

 

 

 

Afonso Cruz (ur. 1971), portugalski pisarz, autor filmów animowanych, ilustrator i muzyk grupy bluesowej The Soaked Lamb. Jest laureatem wielu nagród artystycznych i literackich. Jedyna opublikowana dotychczas po polsku  powieść Cruza – Kukła Kokoszki – została w 2012 roku uhonorowana m.in. Europejską Nagrodą Literacką.

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis