"Grabież Europy" od dziś w księgarniach

"Grabież Europy" od dziś w księgarniach
Już dziś trafia do księgarń książka Lynn H. Nicholson Grabież Europy. To nieprawdopodobna historia losów dzieł sztuki w Trzeciej Rzeszy i podczas II wojny światowej.

„Szczegółowa i świetnie opowiedziana książka, pełna niesamowitych ucieczek, intryg, zdrad i poświęceń”.  „San Francisco Chronicle”

Grabież Europy szczegółowo przedstawia losy najsłynniejszych dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej, a także ich poszukiwanie na terenie Rzeszy przez pięćdziesiąt lat po zakończeniu wojny. Autorka z doskonałą znajomością rzeczy opisuje organizację metodycznej grabieży we Francji, Polsce, Związku Radzieckim i Holandii, kulisy wojennego „rynku sztuki” i obrotu dziełami w skorumpowanej Trzeciej Rzeszy, ale również grabieżcze i destrukcyjne instynkty po każdej ze stron uwikłanych w wojnę. Żywy język, bogactwo szczegółów i niezwykle interesujące opowieści o losach poszczególnych arcydzieł, takich jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, ołtarz Wita Stwosza czy Autoportret Dürera, sprawiają, że od książki wręcz trudno się oderwać. Znakomite połączenie sensacji historycznej z bogato udokumentowaną pracą zawodowego muzealnika.

Lynn H. Nicholas amerykańska pisarka urodzona w New London. Studiowała w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Działaczka ruchu na rzecz odzyskania skarbów kultury zagrabionych w czasie drugiej wojny światowej. Odznaczona Legią Honorową , laureatka nagrody Amicis Poloniae, przyznawanej za zasługi w rozwoju stosunków polsko-amerykańskich. Grabież Europy została przetłumaczona na osiem języków i sfilmowana.

„Intrygująca, zaskakująca, sensacyjna historia o odwadze i moralności w obliczu czystego zła”. „Houston Chronicle”
        
„Fascynuje i przeraża jak dobry thriller”. „Los Angeles Times”
„Nicholas zna świat sztuki tak dobrze  jak historyk wojskowości wszystkie bitwy. Jej książka powinna trafić do wszystkich tych, którzy nazywają się ludźmi cywilizowanymi”. „The New York Times Book Review”

25 lutego trafi do kin film pt. Obrońcy skarbów, który może stanowić doskonałe uzupełnienie pracy L. H. Nicholson.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.