22,5 mld euro przychodów ze sprzedaży książek

22,5 mld euro przychodów ze sprzedaży książek
 Statystyki z rynku wydawniczego w Europie za rok 2012

Stowarzyszenie Wydawców Europejskich (Federation of European Publishers, FEP) opublikowało dane dotyczące rynku książki zebrane od 28 stowarzyszeń wydawców z krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Przedstawione dane dotyczą wartości netto obrotów wydawcy i nie uwzględniają przychodów w zakresie sprzedaży prawa do tłumaczenia, adaptacji audiowizualnych, itp.

Całkowite roczne przychody ze sprzedaży książek przez wydawców europejskich w 2012 r. wyniosły ok. 22,5 mld euro. Stanowi to spadek z ok. 22,8 mld euro w 2011 r. W większości rynków zanotowano zmniejszenie obrotów w stosunku do poprzedniego roku. Największe rynki wydawców pod względem obrotów w 2012 r. to Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja i Hiszpania. Łącznie w 2012 r. zostało wydanych około 535 tys. nowych tytułów. Ogólna liczba tytułów dostępnych na rynku europejskim wynosi blisko 9 mln; najwięcej w Wlk. Brytania, Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech. W pełnym wymiarze czasu pracy w branży wydawniczej zatrudnionych było około 130 tys. osób.

Więcej na podstronie PIK:
http://pik.org.pl/pl,5_Co_sie_dzieje_w_FEP,Statystyki_z_rynku_wydawniczego_w_Europie_za_rok_2012.html

oraz na podstronie FEP:
http://fep-fee.eu/European-Book-Publishing,435

 

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.