Wyjątkowe literacko-filmowe spotkanie wokół Mrożka

Wyjątkowe literacko-filmowe spotkanie wokół Mrożka
WYJĄTKOWE LITERACKO-FILMOWE SPOTKANIE WOKÓŁ MROŻKA

Wydawnictwo Agora i Instytut Reportażu zapraszają na spotkanie zatytułowane
RONDO Z MROŻKIEM
w którym udział wezmą
MAŁGORZATA I.NIEMCZYŃSKA – autorka książki „Mrożek. Striptiz neurotyka”
oraz
JANUSZ MAJEWSKI – reżyser filmu „Rondo”, w którym zagrał Sławomir Mrożek
STEFAN SZLACHTYCZ – odtwórca roli kelnera w tymże filmie a prywatnie przyjaciel Mrożka

W programie spotkania pokaz filmu „Rondo”.

Rozmowę poprowadzi Teresa Drozda.
3 grudnia 2013 ( wtorek ), godzina 19.00
Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa
Wstęp wolny!

Mrożek jest jak Chudy, bohater jego minipowieści „Ucieczka na południe”: „Widuje się go zawsze po przeciwnej stronie ulicy, po drugiej stronie rzeki, za zakrętem, obok, nigdy tuż”. Jak się do niego zbliżyć? Chociażby przez ludzi, którzy odcisnęli na nim piętno swojej osobowości, uczuć, inteligencji. A także przez miejsca, które zatrzymały go na chwilę w jego życiu wiecznego emigranta.
„Striptiz neurotyka” Małgorzaty I. Niemczyńskiej, pierwsza wydana po śmierci Sławomira Mrożka poświęcona mu książka-portret, to błyskotliwie napisany i świetnie udokumentowany atlas konstelacji, w której autor „Policji”, „Krawca” czy „Rzeźni” zajmuje miejsce centralne, a wokół niego krąży mnóstwo innych planet, księżyców i gwiazd. Są wśród nich m.in.: Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Jan Błoński, Adam Włodek; są kobiety, obie żony pisarza – malarka Maria Obremba i Meksykanka Susana Osorio Rosas oraz Beata Mikołajko, terapeutka, która pomagała Mrożkowi wyjść z afazji. Autorka opisuje również mniej znane epizody z biografii Mrożka, m.in. jego przygody z kinem, a także zawartość IPN-owskiej teczki pisarza.
„Striptiz neurotyka” kończy wywiad z bohaterem książki, jeden z ostatnich, jakiego udzielił. To mocny zapis odchodzenia pisarza, który – jak się zdaje – zdążył rozstrzygnąć spór o samego siebie wiedziony przez Sławomira Mrożka z Mrożkiem Sławomirem.

Książka „Mrożek. Striptiz neurotyka” dostępna jest w sieci Empik, salonach prasowych, na kulturalnysklep.pl oraz – w wersji cyfrowej – na publio.pl.

Informacje o książce można też znaleźć na specjalnym profilu na Facebooku.

Małgorzata I. Niemczyńska – ur. 1982, absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Z Mrożkiem po raz pierwszy rozmawiała w 2007 roku. Po raz ostatni – dwa miesiące przed jego śmiercią.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.