Bieżące informacje dla członków PIK

Bieżące informacje dla członków PIK
Bieżące informacje dla członków PIK

1. Podziękowanie dla wydawców

Dziękujemy wydawcom za wsparcie PIK w sprawie organizacji badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”, dofinansowanego przez MKiDN w ramach Programów Ministra (Obserwatorium Kultury). Tym, do których się zwróciliśmy, dziękujemy za szybką, pozytywną reakcję. Są to: Czarna Owca, Egmont, Media Rodzina, Muza, Nasza Księgarnia, Olesiejuk, Publicat, Prószyński Media, Sonia Draga, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Zakamarki, Znak, Zysk i S-ka.

2. Sąd Apelacyjny w sprawie FS File Solution przeciw PIK

W dniu 10.10.2013 Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie o sygn. akt I ACa 689/13 z powództwa FS File Solutions Limited przeciwko Polskiej Izbie Książki o naruszenie dóbr osobistych. W wyroku tym Sąd Apelacyjny przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji. SA uznał, że SO w żaden sposób nie wyjaśnił, dlaczego uważa, że prawa wydawców książek są naruszane na portalu chomikuj.pl.

Dodatkowo SA stwierdził, że dokonana przez SO ocena działalności portalu chomikuj.pl jest na tym etapie przedwczesna.

3. Edukacja na temat prawa autorskiego na Legalnej Kulturze

We wrześniu ruszyła nowa odsłona zakładki Strefa Edukacji na www.legalnakultura.pl

Imponujące są zasoby strony zaprojektowanej dla nauczycieli, uczniów i bibliotekarzy. Znajdują się tam: scenariusze lekcji z zakresu edukacji medialnej, edukacji filmowej i edukacji dotyczącej praw autorskich i wolnych licencji, opisy i dostęp do innych projektów edukacyjnych, propozycji otwartych, bezpłatnych zasobów dydaktycznych w Internecie, a także dział Czytelnia.

PIK apeluje do wydawców mających kontakt ze szkołami o propagowanie zasobów edukacyjnych Legalnej Kultury.

4. Tragi w Krakowie – wydarzenia PIK

Zapraszamy na nasze dwa spotkania targowe, które będą się odbywać kolejno w czwartek i piątek:

24.10, godz. 16:00-17:00, sala nr 2 – Zbadać, jak czytamy. Informacja o dwuletnim projekcie badawczym PIK „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” z udziałem jego koordynatorów. Spotkanie poprowadzi dr Paweł Kuczyński. Badanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

25.10, godz 10:30-12:00, sala nr 2  – Uwolnić 250 mln zł dla branży wydawniczej. Raport o stanie prac nad Ustawą o Książce i jej głównych założeniach. Celem spotkania jest zainaugurowanie społecznej debaty na temat Ustawy o Książce. Po przedstawieniu aktualnego stanu prac nad ustawą oraz jej głównych założeń zapraszamy do wspólnej dyskusji.

Biuro PIK

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.