Władysław Bartoszewski "Mimo wszystko"

Władysław Bartoszewski "Mimo wszystko"
Władysław Bartoszewski

Mimo wszystko

W rozmowie z Michałem Komarem

Format: 170 x 220 mm
Liczba stron: 752
Oprawa: twarda, zintegrowana
Cena: 59,90 zł / 54,90 zł
ISBN 978-83-7705-412-3 (tw.)
ISBN 978-83-268-1263-7 (zintegrowana)
Dostępne formaty: papier, ePUB, MOBI

Wydawcy:
Dom Wydawniczy PWN, Wydawnictwo Agora

Premiera: 18 października 2013 r.Nowe, połączone wydanie bestsellerowych tomów wywiadu rzeki z Władysławem Bartoszewskim

Przygotowując się do rozmowy z Władysławem Bartoszewskim, poprosiłem przyjaciół o pomoc w znalezieniu stosownego tytułu całości. Pierwszy z nich powiedział: – Ostatni, co tak poloneza wodzi… – i aż oczy mu zabłysły z zadowolenia. Drugi z uporem powtarzał, że z takiej rozmowy powinny wynikać wnioski praktyczne. – Niech to będzie „Osobisty poradnik na ciężkie czasy”. Trzeci wspomniał o napisie widniejącym na medalu Yad Vashem: „Kto ocala jedno życie, ocala cały świat”. Czwarty zaś zaproponował: – …my z niego wszyscy… – by po chwili dodać: – Chciałoby się, żeby tak było…

fragment wstępu Michała Komara

Moje spojrzenie na wiele spraw jest spojrzeniem człowieka bardzo już doświadczonego, starego, skłonnego do refleksji dotyczących przeszłości, gdyż w moim wieku każdy podobnie ustosunkowuje się do życia i własnych zadań.
Moja generacja odchodzi. To świadkowie Auschwitz, uczestnicy powstań, ludzie, którzy doświadczyli wszelkich nieszczęść i aktów godzących w elementarne prawa człowieka, a jednocześnie należeli do tych, którzy jako jedni z pierwszych wyciągnęli rękę na zgodę. Teraz pojawia się nowe pokolenie tzw. spin-doktorów od interesów narodowych i pamięci historycznej, liczących przede wszystkim na populistyczne wsparcie społeczeństwa. Inny jest to świat, w którym wartości zasadnicze pozostają gdzieś na uboczu.  
Kiedy dostrzegam, że dzieło życia tej odchodzącej generacji jest kwestionowane, pada łupem aparatczyków politycznych czy po prostu bezmyślności, zacietrzewienia, zawiści i wręcz głupoty politycznej, czasami padają z moich ust gorzkie słowa. To, co dla młodych ludzi jest czymś oczywistym – demokracja, prawa człowieka, swoboda podróżowania, swoboda studiowania w każdym zakątku świata, szacunek do ludzi i do innych narodów – było celem działania mojej generacji.

Władysław Bartoszewski

Pasjonująca opowieść o człowieku, który jest autorytetem naszych czasów, świadkiem historii, łączy doświadczenia z czasów wojny i okupacji, stalinizmu, więzień, opozycji, współpracy z radiem Wolna Europa, internowania, pracy zagranicą, powrotu do zmienionej Polski i służby publicznej.

Historyk, polityk, dziennikarz, obdarzony fenomenalną pamięcią i ogromnym zmysłem obserwacyjnym, opowiada Michałowi Komarowi, profesorowi Collegium Civitas, mistrzowi słowa i wybitnemu intelektualiście, o swoich przeżyciach, obserwacjach, życiowej filozofii. Michał Komar – dociekliwy interlokutor, znakomity partner w tej rozmowie – przygotował książkę głęboko zapadająca w pamięć i jedyną w swoim rodzaju.
Jest w niej miejsce na refleksje nie tylko o biografii i ludziach, z którymi Władysław Bartoszewski zetknął się w swoim długim życiu, ale także o wartościach stanowiących  istotę człowieczeństwa.

Cytaty:
Ludzie zachowują się albo przyzwoicie, albo nieprzyzwoicie. I to jest podział elementarny. Nauczyło mnie życie, że ludzi nie wolno oceniać wedle ich sympatii czy poglądów politycznych, ale według kryterium prawości.

Nie pochodzenie narodowe czy społeczne, nie poglądy polityczne, nie wyznawana religia czy ideologia świadczą o ludzkiej przyzwoitości. O przyzwoitości świadczy to, że człowiek za nic w świecie nie przyłoży ręki do krzywdy bliźniego i będzie starał się mu pomóc w takiej mierze, w jakiej pozwalają na to okoliczności. Bycie przyzwoitym nie zawsze jest opłacalne. Warto być przyzwoitym!

Biorę odpowiedzialność za mój naród, tak jak biorę odpowiedzialność za samego siebie, wiedząc, że nie ma sprzeczności pomiędzy dobrem mego narodu a dobrem powszechnym, które wyraża się szacunkiem dla ludzi innego pochodzenia, innej wiary. Więcej nie trzeba, bo to nie jest sprawa słów.

Kontakt dla mediów:
Malgorzata.Sucharska@pwn.com.pl
tel. (22) 695 41 93, kom. 502 79 60 24
joanna.cieslewska@agora.pl
kom. 602 301 336
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.