Tegoroczne nazwiska, nowości wydawnicze i starannie dopracowany program towarzyszący powinien kolejny raz przyciągnąć tłumy czytelników

Tegoroczne nazwiska, nowości wydawnicze i starannie dopracowany program towarzyszący powinien kolejny raz przyciągnąć tłumy czytelników

Przegląd

Łukasz Dymanus (Wirtualny Wydawca): 24 października startują 17. Targi Książki w Krakowie. Jakie atrakcje przygotowali Państwo w tym roku dla miłośników literatury? Na co mogą liczyć zwiedzający poza bogatą ofertą książkową i spotkaniami z autorami?Grażyna Grabowska (Prezes Targów w Krakowie): Opinia największego i najważniejszego wydarzenia branży w Polsce zobowiązuje. Niesłabnące zainteresowanie naszymi Targami to wynik znanych nazwisk autorów – w tym roku będzie ich ponad 500 – a także bogatego programu towarzyszącego, który potrwa łącznie około 700 godzin, czyli 30 dni i nocy! Podczas zbliżającej się edycji proponujemy uczestnikom m.in. wzięcie udziału w maratonie czytania dzieł Tuwima. Czytając, uwieczniając akcję okiem kamery i nagradzając najciekawsze interpretacje właśnie wydanymi przez ISKRY biografiami Poety, wpisujemy się w obchody Roku Tuwima. Podczas Targów poznamy także dorobek kulturalny Kaszub i Gdańska, które są gościem tegorocznego Salonu Małe Ojczyzny. Ponadto mamy miłą niespodziankę: każdy uczestnik tegorocznych Targów Książki w Krakowie będzie mógł bezpłatnie wrócić do domu środkami komunikacji miejskiej za okazaniem zakupionego wcześniej biletu wstępu na Targi z tego dnia. Ponadto każdy zwiedzający, który w targowych kasach zakupi bilet wstępu na Targi, otrzyma voucher, dzięki któremu będzie mógł pobrać nieodpłatnie pełnowartościowy ebook. Do wyboru są następujące tytuły: Dmitry Glukhovsky Metro 2033, Marek Probosz Zadzwoń jak cię zabiją, Kazimierz Kyrcz, Robert Cichowlas Efemeryda, Dawid Kain Punkt Wyjścia i praca zbiorowa Halloween. Fundatorem voucherów jest nexto.pl.

ŁD: Ilu wystawców weźmie udział w tegorocznej edycji imprezy? Czy ta liczba jest większa niż w roku ubiegłym?
GG: 560 – to porównywalny wskaźnik. Wystawców byłoby więcej, ale nasze możliwości i potencjał ogranicza obecna hala. Wszystko zmieni się już w przyszłym roku, kiedy przeniesiemy się do nowoczesnego Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków.ŁD: Czy pojawią się również wystawcy zagraniczni? Jeśli tak to z jakich krajów i ilu ich będzie?

GG: Rangę naszych Targów dostrzegają także zagraniczne wydawnictwa. W tym roku Uczestnicy Targów będą mogli poznać ofertę 29 wystawców z takich państw jak Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy.

ŁD: Czy wystawcy są zadowoleni ze współpracy z Targami Książki w Krakowie? Czy w tym roku wydawcy decydujący się na współpracę z Targami w Krakowie otrzymali jakieś dodatkowe korzyści w stosunku do lat ubiegłych?

GG: Każdego roku to właśnie u nas swoją ofertę prezentują czołowe polskie wydawnictwa. Wiele z nich jest z nami od pierwszych edycji. To pokazuje, że współpraca przebiega tak, jak powinna. Każdego roku badamy też zadowolenie z uczestnictwa w wydarzeniu. Przytoczę słowa Pani Danuty Skóry z Wydawnictwa Znak, która stwierdziła, że przez kilkanaście lat Targi zapracowały na zaufanie czytelników. To prawda. Frekwencja jest tego najlepszym dowodem. Przychylając się do prośby wystawców podjęliśmy decyzję, że dostęp WI-FI do Internetu podczas Targów będzie usługą bezpłatną, chociaż, bądźmy szczerzy – odbije się to na jakości usługi.

    
 
ŁD: Wygląda na to, że w tym roku jest szansa, aby ustanowić kolejny rekord zwiedzających. Czy myśli Pani, że tak się stanie?GG: Nie chciałabym wróżyć z fusów, ale tegoroczne nazwiska, nowości wydawnicze i starannie dopracowany program towarzyszący powinien kolejny raz przyciągnąć tłumy czytelników.

ŁD: W przyszłym roku impreza przeniesie się do nowego centrum wystawienniczego Expo Kraków. Czy w związku z tym wystawcy mają się spodziewać znaczących zmian w formule Targów? Czym będą się one różnić od obecnych poza większą powierzchnią wystawienniczą i nowocześniejszym zapleczem infrastrukturalnym?

GG: Za wcześnie, by ujawniać to, co planujemy na pierwszą edycję w nowym Centrum. Na pewno będzie wyjątkowa, targi bowiem będą już po raz 18, można snuć porównanie do uzyskania pełnoletniości i zamieszkania w nowym domu…..

    
ŁD: Czy ceny stoiska będą porównywalne do cen w dotychczasowej hali wystawienniczej?GG: A czy ceny książek będą za rok porównywalne do cen z tego roku? Chciałabym być dobrze zrozumiana. Nie sprzedajemy stoiska, lecz udział w targach. Proszę dobrze zrozumieć organizatorów wszystkich targów: stoisko jest chwilowym miejscem pracy wystawcy, miejscem spotkań z jego klientami, z jego gośćmi. Żeby oni przyszli, trzeba zrobić właściwą oprawę medialną, wysłać ogromną liczbę zaproszeń do gości branżowych i konsumentów, nierzadko trzeba ponieść koszt wizyty ważnych i medialnych osób. To wszystko kosztuje. Chcemy, żeby imprezy były dobrze ochraniane, żeby były czyste, żeby targom towarzyszyły wieczory dla wystawców. Tę listę można ciągnąć w nieskończoność. Opłata za udział w targach to nie tylko opłata za stoisko. Media reklamują Targi Książki nie tylko dlatego, że są ważne, ale dlatego, że organizator za to płaci. Tak jak wydawca wydaje książkę nie tylko dlatego, że ma taką misję, ale dlatego, że na takiej działalności zarabia na firmę tak samo i organizator targów i im podobnych wydarzeń musi zarobić. Nie mamy żadnych dotacji, państwowych ani unijnych, na organizowanie targów. Targi Książki są najbardziej medialne z naszych imprez, dają nam wiele, bardzo wiele satysfakcji, uwielbiamy wydawców książek, ale nie chcemy obniżać standardu uczestnictwa w Targach Książki, nie chcemy gorzej ich reklamować – po prostu nie chcemy sprzedawać bubla. Nic nie tanieje i nie łudźmy się, ze udział w imprezach targowych będzie taniał. Czy więc ceny za rok będą porównywalne? Tak, jednak dla naszych stałych klientów oraz wystawców, którzy w tym roku zdecydowali się na uczestnictwo w Targach Książki w Krakowie, przewidujemy specjalne promocje i rabaty!

ŁD: Dziękuję za rozmowę.

Kategorie: Targi krajowe, Wywiady

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.