"Ścigając Pamięć" – autobiografia Grażyny Szapołowskiej już w sprzedaży

"Ścigając Pamięć" – autobiografia Grażyny Szapołowskiej już w sprzedaży
Miłość nigdy się nie kończy…

„Ścigając pamięć” to autobiograficzna powieść Grażyny Szapołowskiej, która wiedzie czytelnika przez dwa równoległe światy. Niezwykle poruszająca relacja z ostatnich dni życia matki autorki – Wandy Szapołowskiej, przeplata się ze wspomnieniami z pasjonującego życia aktorki. Książka ukaże się 8 maja br. nakładem Wydawnictwa G+J Książki.

W powieści Grażyna Szapołowska opowiada o emocjonalnej podróży, którą odbywa w dwóch przestrzeniach: realnej i umysłowej. Pierwsza ma określony czas i miejsce. Jest nim dom w Aninie i okres rozpięty na 13-14 tygodni, w trakcie których umierała matka bohaterki. Poszczególne zdarzenia i fakty zapisane są w formie notatek i relacji. Tworzą dziennik, który stanowi główną oś historii. Jednocześnie te najprostsze czynności: gry w karty, podcinanie włosów czy parzenie kawy oraz słowa budzą pamięć i przywołują liczne obrazy z przeszłości. Czytelnik poznaje w ten sposób wspomnienia bohaterki – drugą przestrzeń powieści.

Jak dziwnie działa ludzki mózg… Upycha wspomnienia  w niewidocznych miejscach. Wprowadza je w letarg. I rozciąga cieniutkie, niepozorne nitki po całym ciele. Zaczepia je w podniebieniu, na skórze, w oczach. Echo smaku, zapachu, koloru czy właśnie odczuwanej temperatury wprawia je w drżenie i wybudza pamięć. Trochę sztuczne obrazy o zaburzonej perspektywie stają przed oczami intensywniej niż teraźniejszość, jakby ktoś bez ostrzeżenia przesunął dekorację za moimi plecami –  pisze Szapołowska.

Surowe opisy ze szpitalnych pomieszczeń, pełna walki i traumatycznych chwil codzienność, przeplata się z ciepłymi wspomnieniami. Obrazami z przeszłości kierują emocje i wrażliwość autorki. Szapołowska opisuje swoje dzieciństwo w rodzinnym domu, wspólne zabawy z siostrą, młodość i początki pracy w jeleniogórskim Teatrze Dolnośląskim, następnie naukę w warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka szczególnie ciepło przywołuje zajęcia z Profesorem Andrzejem Łapickim. Jej pamięć wraca do pracy na planach filmowych w słonecznym Los Angeles, mroźnym Petersburgu, Budapeszcie, Rzymie, a nawet Damaszku. Obrazy z przeszłości uzupełniają wspomnienia wakacji we Francji, przypadkowych osób spotkanych na lotniskach czy w hotelach, wreszcie przyjaźni i miłości.

Spod maski zimnej femme fatale wyłania się kobieta o niezwykłej wrażliwości, czułości i empatii, obdarzona wyjątkową umiejętnością obserwacji ludzi, ich potrzeb i otoczenia. Dzięki lekturze książki czytelnik ma szansę poznać Grażynę Szapołowską w jej najważniejszych, życiowych rolach: córki, matki, siostry oraz żony  i opiekunki.

Wybrane fragmenty książki:

6 stycznia
Wchodzimy do sali szpitalnej. Mama uśmiecha się na nasz widok. Lidka wkłada rękę do kieszeni swetra. Wyjmuje kilka cukierków. Podaje nam. Szelest rozwijanych papierków przypomina mi o grze, w którą w dzieciństwie grałyśmy z mamą. Przesuwam stolik i prostuję papierek. Następnie zginam lewy i prawy bok, by powstał wąski pasek. Kieruję końcówki do siebie. Jedną z nich zwijam i umieszczam w drugiej. Po twarzy mamy błądzi ciepłe wspomnienie. Kładzie barwną kostkę na dłoni w pobliżu nadgarstka i uderza palcami w spodnią część blatu. Pazłotko ląduje na drewnianej powierzchni. Teraz Lida – musi przykryć swoim kwadracikiem poprzedni. Nie udaje jej się. Przesuwam rękę. Papierek leci wysoko i spada idealnie.
[strona 29]

9 stycznia
Rozłąka to jedno z przekleństw tego zawodu. Nie wracamy z pracy do domu codziennie o określonej godzinie, jak normalne matki. Nasz wspólny czas dzieli się na okresy całkowitej nieobecności i dni, w czasie których intensywnie staramy się nadrobić wszystko, co przegapiłyśmy. Ale nie jest to możliwe. Kiedy dzieci rosną, zmieniają się w ciągu kilku godzin. Omijała mnie teraźniejszość mojej córki.
[strona 64]

O autorce:

Grażyna Szapołowska – urodziła się w Bydgoszczy w 1953 roku. Jest aktorką filmową, teatralną i telewizyjną, producentką. Jest też autorką zbioru opowiadań zatytułowanych „Pocałunki” oraz współautorką scenariusza „Pola Negri”. Od początku kariery zaznaczała swoją obecność w międzynarodowej kinematografii. W wielu europejskich produkcjach stworzyła znaczące kreacje, za które otrzymała liczne nagrody.

Grażyna Szapołowska obdarzona jest nie tylko urodą, ale niewątpliwym talentem aktorskim. Jest w niej coś nieodparcie kobiecego. (…) Pokazała, iż potrafi zagrać bardzo różne postaci, a środki artystyczne, którymi dysponuje, predestynują ją do ról niejednoznacznych w swej ostatecznej wymowie. – pisze o Grażynie Szapołowskiej Wiesława Czapińska, krytyk filmowy, historyk filmu, scenarzystka.

Część dochodu ze sprzedaży książki będzie przekazana na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnymi Siłami”, nazywanego Domem Samotnej Matki.

Dostępność książki:

24 kwietnia br. książka pojawiła się w salonach sieci empik z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki. W księgarniach w całej Polsce książka ukaże się 8 maja br. Książka dostępna jest w przedsprzedaży internetowej na stronach następujących dystrybutorów:
Empik.com – www.empik/scigajac-pamiec-szapolowska-grazyna,p1066607367,ksiazka-p
Merlin.pl – www.merlin.pl/Scigajac-pamiec_Grazyna-Szapolowska/browse/product/1,1220679.html
Matras.pl – www.matras.pl/scigajac-pamiec.html – matras.pl

Dane wydawnicze:
Autor: Grażyna Szapołowska, tytuł: „Ścigając pamięć”, Wydawnictwo G+J Książki,
ISBN: 978-83-7778-325-2, cena: 59,90 zł, format: 130 x 195 mm, liczba stron: 312,
kategoria: biografia, oprawa: twarda, data premiery: 8 maja 2013 r.

Patroni medialni:
dwutygodnik „Gala” i miesięcznik „Claudia”, serwisy: Gala.pl i Kobieta.pl
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.