BBC ekranizuje książkę "Jonathan Strange i Pan Norrell"

BBC ekranizuje książkę "Jonathan Strange i Pan Norrell"
BBC ekranizuje książkę Jonathan Strange i Pan Norrell
 
 

The BBC ogłosiła ambitny plan ekranizacji powieści Susanny Clarke pt.: Jonathan Strange I Pan Norrell. Planowana jest sześcioodcinkowa adaptacja powieści w reżyserii Toby Haynes’a, znanego m.in. z takich hitów jak Doctor Who i Sherlock. O tej adaptacji mówiono od lat, lecz teraz nabrała oficjalnego wymiaru. Skala powieści i liczba efektów konieczna do jej ekranizacji jest ogromna, lecz Toby Haynes już w poprzednich swoich pracach udowodnił swoje mistrzostwo, pracując nad takimi filmami jak odcinki Doctora Who oraz serial Sherlock. Adaptacją książki do serialu zajmie się Peter Harness, odpowiedzialny m.in. za trzeci sezon Wallander. Nie znane sa jeszcze szczegóły dotyczące obsady ani planowanej premiery.

Książka Suzanny Clarke to niezwykłe połączenie wiktoriańskiej powieści z elementami fantasy. Rekomendowana przez Neila Gaimana jako jedna z najlepszych powieści fantasy ostatnich 70 lat, otrzymała też nagrodę Warld Fantasy Award.
Na początku XIX wieku, dwaj bardzo różni magowie pojawiają się by zmienić historię Anglii.  W roku 1806, kiedy wojna napoleońska szaleje na lądzie i morzu, większość ludzi wierzy że magia w Anglii dawno umarła – aż do chwili, gdy pojawia się Pan Norrell i ujawnia swoje moce.

Wkrótce kolejny praktykujący mag wychodzi z ukrycia: młody, przystojny i śmiały Jonathan Strange.  On staje się studentem Norrella. To właśnie dzięki nim Anglia stanie się na powrót krainą tajemnej sztuki. Dwaj bohaterowie posiądą niezwykłą władzę, a sam  rząd poprosi ich o pomoc w walce z Napoleonem. Lecz magia ma swoją cenę…

Powieść ukazuje się po raz pierwszy w Polsce w jednym tomie w lutym nakładem Wydawnictwa Mag.
 

Kategorie: Fantastyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.