Premiera: „Cień wysokiej przestrzeni” wydawnictwa LIRA

Przegląd

Nowość science fiction autorstwa Aleksandry Zelek i Tomasza Zelka

W tym tygodniu premierę ma niezwykła książka, która zabierze Czytelników w podróż w czasie na trzy różne ciała niebieskie. „Cień wysokiej przestrzeni” wydany nakładem wydawnictwa LIRA to powieść z gatunku science fiction Aleksandry i Tomasza Zelków.

Autorzy, przedstawiając w trzech odrębnych historiach dzieje ludzi, syntetycznych świadomości i bytów postludzkich stawiają przed nami frapujące pytania: jak może potoczyć się rozwój interakcji człowieka z inteligentnymi systemami, które tworzy? Czym się staniemy w wyniku konfrontacji ze sztuczną inteligencją? Co definiuje ludzkość w obliczu technologicznej rewolucji?

Pierwsza część powieści dzieje się w Katowicach, pod koniec dwudziestego pierwszego wieku. Haruki, japoński doktor informatyki pracujący w hodowli sztucznej świadomości, spotyka Natalię, uzdolnioną studentkę ostatniego roku fizyki… Czy teoria potrójnych narodzin z nicości, akademicka fascynacja Natalii, otworzy oczy młodego japońskiego naukowca?

W drugiej historii śledzimy kilkadziesiąt godzin z życia bazy zlokalizowanej na niewidocznej stronie Księżyca. W ciszy kosmicznej próżni przeprowadzony zostaje wyjątkowy eksperyment między parą ludzi a Luną – „księżycowym dzieckiem” superinteligencji Gai…

Trzecia część dzieje się na Marsie w odległej przyszłości. Poznajemy losy Proteusza, androida uczestniczącego w ekspedycji w głąb szybów kopalnianych, które splatają się z losami Ady, kobiety-androida, przypisanej do izolowanej części marsjańskiego Miasta…

Jak przyznają sami autorzy, ich powieść jest wynikiem wielu rozmów, które prowadzili na przestrzeni ostatnich kliku lat. Jej powstanie wynikło z chęci podzielenia się niektórymi z nich i odbycia podróży w wyobraźni do świata, który być może narodzi się w przyszłości. To doskonała lektura dla odbiorców poszukujących niebanalnych historii i bohaterów, chcących poszerzyć swoje horyzonty o zagadnienia związane z przyszłością sztucznej inteligencji i tych, których interesuje kwestia interakcji na linii człowiek – syntetyczna świadomość.

Książka została wydana w twardej oprawie, w formacie 135 x 197 mm. Objętość: 320 stron, cena okładkowa: 42,99 zł.

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

 

Kategorie: Fantastyka
Tagi: Lira