Bieżące informacje dla członków PIK

Bieżące informacje dla członków PIK
 
Bieżące informacje dla członków PIK

1. Przyjęcie w poczet Polskiej Izby Książki nowego Członka
Jest nam miło poinformować o kolejnej firmie, która wstąpiła do Polskiej Izby Książki. Rada PIK przyjęła na swoim posiedzeniu 20.12.2012 r. Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner  w poczet Członków. Elsevier jest liderem wśród wydawców medycznych zarówno w Polsce, jak i na świecie, a jego publikacje cieszą się rosnącym uznaniem wśród czytelników.

Jesteśmy przekonani, że 20-letnie doświadczenie na rynku książki i czasopism oraz wynikająca z niego wiedza Elsevier Urban & Partner będą nieocenione w pracach PIK.

2. Posiedzenie Sekcji SWAiN z organizatorami targów akademickich i edukacyjnych
15.01.2013 r. w Biurze PIK  odbędzie się spotkanie Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych z organizatorami targów akademickich i naukowych. Uczestnicy spotkania pragną przedyskutować potencjał targów o profilu akademickim i edukacyjnym i omówić przyszłościowe rozwiązania.

Zaproszenie zostało skierowane do Targów w Krakowie, Targów Książki w Warszawie i do Muratora Expo, Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz do Oficyny Wydawniczej Politechniki Wrocławskiej, jak też do Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego i Oficyny Naukowej Politechniki Warszawskiej oraz do prezydium Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych.

3. Posiedzenie Sekcji Publikacji Elektronicznych
14.01.2013 r. w Biurze PIK odbędzie się spotkanie Sekcji Publikacji Elektronicznych. Na spotkaniu będą dyskutowane między innymi: aktualna sytuacja na rynku nowoczesnych technologii oraz rola Sekcji w dyskusji o zachodzących przemianach. Rozważane będzie również połączenie Sekcji Publikacji Elektronicznych z Sekcją Wydawców Audio, w celu bardziej kompleksowej i wydajnej pracy nad bieżącymi zagadnieniami z tych sektorów.

4. Bieżące konsultacje ważnych projektów legislacyjnych
Przy wsparciu prawników największych firm członkowskich toczą się w PIK  intensywne prace nad:
– projektem nowelizacji art.23 ust.2 Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych złożonym w 2012 roku przez PSL. Link: http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/C61E4D4184FF63EAC1257ABF003ACC94/%24File/916.pdf

– założeniami o projektu Ustawy o Otwartych Zasobach Publicznych poddanych pod konsultację przez MAiC do 21.01. br. Link do załączników poniżej:

http://mac.bip.gov.pl/prawo-i-prace-legislacyjne/projekt-zalozen-projektu-ustawy-o-otwartych-zasobach-publicznych.html

– projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Do 15 stycznia br. wszystkich zainteresowanych Członków prosimy o zgłoszenie ewentualnych uwag.

W czerwcu 2012 roku PIK uczestniczyła w konsultacjach UOKiK-u w sprawie założeń do tego projektu. Część zgłoszonych przez nas uwag została w projekcie uwzględniona. Poniżej zamieszczamy linki do ustawy oraz uzasadnienie:

http://www.piit.org.pl/_gAllery/14/93/14936/2012-12-18_-_nowela_uokik_projekt.pdf

http://www.piit.org.pl/_gAllery/14/93/14935/2012-12-18_-_nowela_uokik_projekt_uzasadn.pdf

5. Nowa strona internetowa PIK
Wraz z podjęciem wielu istotnych projektów, pilna stała się potrzeba stworzenia nowej strony internetowej PIK. Niefunkcjonalność obecnej stanowi przeszkodę w komunikacji nie tylko z Członkami PIK, ale również z osobami i podmiotami, które chciałyby pozyskać informacje o działalności naszej organizacji. Wielu członków zgłasza problemy z funkcjonowaniem strony.

Kierujemy w tym miejscu do wszystkich Członków Polskiej Izby Książki prośbę o przesyłanie wszelkich uwag i pomysłów, które pomogą nam w wypracowaniu dobrej koncepcji strony, spełniającej wymogi nowoczesności i funkcjonalności. Zainteresowanych udziałem w pracy zespołu ds. nowej strony PIK prosimy o zgłoszenie się do pani Agaty Skaruz (agata.skaruz@pik.org.pl).

6. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego. Zgłoszenia
„Jesteś wydawcą książek? A może fanem literatury reportażowej? Zgłoś swojego faworyta do czwartej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2012, opublikowany w języku polskim” – czytamy w serwisie Instytutu Książki.

Autor zwycięskiej publikacji otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a w przypadku książki obcojęzycznej nagrodę w wysokości 15 tys. zł otrzyma także jej tłumacz.

Zgłoszenia należy przesyłać do 15 stycznia 2013 r. wyłącznie w formie pisemnej na adres: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Biuro Kultury, 00-098 Warszawa, ul. Niecała 2, z dopiskiem „Nagroda Kapuścińskiego”.

Regulaminu konkursu dostępny jest pod adresem: http://www.kulturalna.warszawa.pl/pi/54178_1.pdf

7. Prawo autorskie i medialne

Ruszyła nowa strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęcona prawu autorskiemu oraz medialnemu. Na stronie znajdą Państwo aktualności z zakresu p.a., słowniczek najważniejszych pojęć, obowiązujące prawo oraz wiele innych. Zapraszamy do zapoznania się z portalem: http://www.prawoautorskie.gov.pl/

Przypominamy przy tej okazji o stronie Fundacji Legalna Kultura, prowadzącej wszechstronną kampanię uświadamiającą o roli poszanowania własności intelektualnej. Na stronie LK umieszczane są namiary na legalne źródła treści – prosimy o przesyłanie stosownych odsyłaczy i informacji mogących pomóc w rozwoju i propagowaniu misji Fundacji.

8. Konferencja „Przyszłość działalności wydawniczej i jej dostępności”

Duńska Biblioteka Narodowa dla Osób Niewidomych i Niedowidzących we współpracy z duńskim Ministerstwem Kultury oraz z The DAISY Consortium organizuje międzynarodową konferencję „Przyszłość działalności wydawniczej i jej dostępności”. Odbędzie się ona w Kopenhadze w dniach 13-14 czerwca 2013 r. Przewidywana liczba zgłoszeń to ponad 400 uczestników z całego świata.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.newpubcph.org bądź kontaktując się bezpośrednio z Vibeke Rieneck vrk@nota.nu.

9. SPOTKANIE WYDAWCÓW EUROPEJSKICH organizowane przez CASA DEL LECTOR – Madryt, 11-12 kwietnia 2013 r.
CASA DEL LECTOR jest międzynarodowym centrum ds. rozwoju i innowacji książek i czytelnictwa działającym w ramach Fundacji Germána Sáncheza Ruipéreza. W założeniach centrum znajduje się organizacja profesjonalnych spotkań i sympozjów, które mają przysłużyć się lepszemu rozumieniu wszystkich teraźniejszych i przyszłych spraw związanych z książką jako taką i z rynkiem książki w ogóle.

Pierwsze z tych spotkań – SPOTKANIE WYDAWCÓW EUROPEJSKICH – będzie się koncentrować na analizie obecnego stanu tej gałęzi przemysłu kreatywnego w Europie oraz na wyjaśnieniu roli, jaką współcześnie pełnią wydawcy w procesie produkcji książki.

Trzy główne kręgi tematyczne, to:
– unikalna rola kultury w odczuwaniu jedności europejskiej,
– znaczenie różnorodności kulturowej w dobie globalizacji,
– wzrost ekonomicznego znaczenia branży wydawniczej, mającej pierwszeństwo w przemyśle kreatywnym, na rynku europejskim w XXI wieku.

Na obecnym, wstępnym etapie przygotowań istnieje jeszcze możliwość zmiany tematów. Zainteresowanych odsyłamy do załączonego pełnego komunikatu i przesyłanie do biura PIK ew. uwag i wskazówek.

10. „Tajni kulturalni” – raport Centrum Cyfrowego
14 stycznia o godzinie 17:00 odbędzie się premiera raportu „Tajni kulturalni”, przygotowanego przez Mirka Filiciaka (SWPS, Centrum Cyfrowe), Michała Danielewicza (Centrum Cyfrowe), Annę Buchner (ISNS UW) i Katarzynę Zaniewską (ISNS UW). Raport jest podsumowaniem badania przeprowadzonego wśród osób, które pośredniczą w oddolnej dystrybucji treści kultury.

Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem: http://centrumcyfrowe.pl/2013/tajni-kulturalni-premiera-naszego-nowego-raportu/

AS/GSz

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.