Bieżące informacje dla członków PIK

Bieżące informacje dla członków PIK
 
Bieżące informacje dla członków PIK

1.  O elektronicznym systemie nadawania numerów ISBN
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład o istocie elektronicznego systemu nadawania numerów ISBN. Wdrożenie systemu przez Bibliotekę Narodową wymusi usystematyzowanie wiedzy o książce w Polsce i o zarządzaniu prawami autorskimi. System umożliwi jednocześnie właściwą koordynację tych informacji z systemami w Unii Europejskiej. Prezentacja SAiW Polska Książka odbędzie się 19 października b.r. o godzinie 13:30 w biurze PIK przy ul. Oleandrów 8 w Warszawie. Prosimy o potwierdzenie obecności do 10.10. na adres biuro@pik.org.pl.

2. Panel w Krakowie w naszej sprawie
Czy instrumenty nowych technologii zastąpią wydawców?

Jaki jest wkład wydawcy w powstawaniu dzieła względnie informacji prasowej?

Nad pytaniami o roli wydawcy w świecie cyfrowym pochylą się pani prof. Teresa Walas (UJ), pan dr Henryk Woźniakowski (Znak), Krzysztof Varga (pisarz), Piotr Legutko (publicysta) i Wojciech Mazowiecki (publicysta) oraz wszyscy obecni na debacie. Zachęcamy do udziału w dyskusji i prezentacji dowodów za lub przeciw.

Na debatę, którą poprowadzi Łukasz Gołębiewski 25 października od 15:00 do 17:00 w sali nr 2 Targów Książki w Krakowie, zapraszają PIK i IWP.

3. Gala PIKowy LAUR po raz siódmy
Niebawem otrzymacie Państwo zaproszenie na uroczystą Galę wręczenia dwóch PIKowych LAURÓW dziennikarzom, którzy wyłonieni zostali przez jury spośród czternastu zgłoszonych kandydatów, a następnie  spośród sześciu nominowanych do nagrody.  Laureatów poznamy na wieczornej Gali w Krakowie 26 października.

W tym roku jury konkursu dla dziennikarzy piszących atrakcyjnie i skutecznie o książce, o czytelnictwie i o branży wydawniczej obradowało w składzie:

Włodzimierz Albin  ̶  Prezes Polskiej Izby Książki, Prezes Wolters Kluwer Polska; Barbara Jóźwiak  ̶ Wiceprezes PIK, Prezes WN PWN; Grzegorz Majerowicz  ̶  Wiceprezes PIK, Prezes IPS; prof. Maria Poprzęcka  ̶  Uniwersytet Warszawski; dr Tomasz Makowski  ̶  Dyrektor Biblioteki Narodowej; Marek Przybylik  ̶  publicysta, dziennikarz (TVN 24); prof. Janusz Fogler  ̶  prezes ZAiKS; Szymon Kloska  ̶  Instytut Książki, redaktor WOK, TVP2.

Za promowanie książek i czytelnictwa w mediach drukowanych nominowano do nagrody:
prof. Jerzy Jarniewicz (UW, „Literatura na Świecie” , „Tygodnik Powszechny”)
Juliusz Kurkiewicz („Gazeta Wyborcza”)
Adriana Szymańska („Nowe Książki”)

Za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych nominowano:
Michał Nogaś (Polskie Radio PR3)
Robert Mirzyński i Anna Gruszecka (Radio Merkury)
Twórcy Kampanii społecznej „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!”

4. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PIK 26.10. o godz. 10:00 w Krakowie
Przypominamy o tym ważnym wydarzeniu i zachęcamy do aktywnego udziału w dyskusji nad organizacją naszej Izby, nad programem działania w roku 2013, nad problemami dystrybucji książki i wyzwaniami, jakie stoją przed całą branżą wydawniczą w związku „agendą cyfrową” Unii Europejskiej i rządu polskiego. Szczegółowa agenda NWZ w załączeniu.

5. Zaproszenie na konferencję „E-książka – czy tylko dla widzących?”
Polski Związek Niewidomych Biblioteka Centralna zaprasza na konferencję pt.: „E-książka – czy tylko dla widzących?”. Będzie ona poświęcona upowszechnianiu czytelnictwa wśród osób niewidomych oraz dostosowaniu nowoczesnych formatów książek do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.

Konferencja odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Osób Niewidomych – 15 października 2012 r. w sali nr 316 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy proszą osoby zainteresowane o wcześniejsze zgłoszenia swego udziału do 5 października 2012 r.: tel. (22) 635-33-20, e-mail: a.getka@bcpzn.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegóły i program konferencji: http://www.biblioteka-pzn.org.pl/.

6. Konsultacje MKiDN Dyrektywy UE o organizacjach zbiorowego zarządzania

Przypominamy, że projekt dyrektywy zamieszczony jest na stronie MKiDN. Uwagi należy przesłać na adres biura PIK do 5 października.

7. Definicja e-książki
Dziękujemy Pawłowi Pawlakowi (Res-Polona Wydawnictwo Edukacyjne), Bartłomiejowi Roszkowskiemu (Nexto.pl), Łukaszowi Gołębiowskiemu (Biblioteka Analiz)  oraz Rafałowi Tołwińskiemu (GWO) za cenne uwagi, które prezes Barbara Jóźwiak, koordynator współpracy PIK – Unia Europejska, przekazała do FEP.

GSz

Kategorie: Instytucje

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.