Tłumaczka książki Javiera Mariasa laureatką Nagrody Instytutu Cervantesa

Tłumaczka książki Javiera Mariasa laureatką Nagrody Instytutu Cervantesa
23 kwietnia 2012 wręczano Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie za 2011 rok. Laureatką nagrody została pani Ewa Zalewska za tłumaczenie książki Javiera Mariasa – „Twoja twarz jutro. Taniec i sen”.

Nagroda jest wyrazem uznania dla zasług i trudu tłumaczy literatury hiszpańskojęzycznej w Polsce, bez których pracy nie można w ogóle mówić o zaistnieniu literatury obcej w danym kraju, zwraca uwagę na znaczenie obecności literatury hiszpańskojęzycznej, jej autorów, tłumaczy i wydawców na scenie polskiej.

Javier Marías
„Twoja twarz jutro. Taniec i sen”
Premiera: 19.10.2011

Drugi tom tryptyku Twoja twarz jutro, obsypanego nagrodami na całym świecie i stanowiącego ukoronowanie twórczości Javiera Maríasa i ugruntowanie jego pozycji, jako jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich i europejskich.

Po rozstaniu z żoną Jacques Deza opuszcza Hiszpanię i przenosi się do Londynu, gdzie rozpoczyna pracę dla tajemniczej grupy, kierowanej przez enigmatycznego Bertrama Tuprę związanego z brytyjskim MI6. Praca polega na analizowaniu ludzkich zachowań i charakterów.

Podczas wieczoru w dyskotece, który spędza ze swoim szefem i pewnym włoskim małżeństwem, w jego mniemaniu powiązanym z Watykanem, Deza jest świadkiem niebywale brutalnej sceny. Czy uda mu się wyplątać z sytuacji, która czyni go wspólnikiem zła? Na ile potrafimy zapanować na własną gwałtownością i strachem?

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.