"Jeff w Wenecji, śmierć w Waranasi" już w księgarniach

"Jeff w Wenecji, śmierć w Waranasi" już w księgarniach
Jeff w Wenecji, śmierć w Waranasi to książka autorstwa Geoffa Dyera, uznanego amerykańskiego pisarza i publicysty, na której kartach w mistrzowskim stylu pisarz splata dwie równoległe, pozornie różne historie… Polska premiera tej powieści miała miejsce 17 kwietnia.

Książka roku „The New Yorker”, „San Francisco Chronicle” oraz „Time”!

Do Wenecji co dwa lata zjeżdżają miłośnicy sztuki z całego świata na Biennale. Przybywa tam także Jeff Atman, dziennikarz z Londynu, któremu zlecono napisanie artykułu o otwarciu wystawy. Niespodziewane spotkanie z Amerykanką Laurą, z którą przeżywa szalony romans, całkowicie odmieni jego krótki pobyt w Wenecji.

Do Waranasi w Indiach, najświętszego miasta hindusów, codziennie zjeżdżają pielgrzymi na rytualną kąpiel w Gangesie. Przybywa tam także dziennikarz z Londynu, któremu zlecono napisanie artykułu o Mieście Światła. Jego pobyt, w zamierzeniu kilkudniowy, niespodziewanie przedłuża się o kolejne tygodnie i całkowicie odmienia jego spojrzenie na siebie, miłość, życie i świat.

Dwie misternie splecione ze sobą historie, dwa różne, a jednak podobne do siebie miasta, dwaj różni, a jednak podobni do siebie bohaterowie… a może historia jest tylko jedna? Cokolwiek jest tutaj, jest również tam, cokolwiek jest tam, jest również tutaj…

„Ta powieść jest strasznie śmieszna, bezczelna, odważna i smakowita. Wenecja już nigdy nie będzie taka sama!”  – Michael Ondaatje, autor Angielskiego pacjenta

„Genialny… Dyer odnosi się do Śmierci w Wenecji Thomasa Manna nie bez powodu: Jeff w Wenecji…  podejmuje Mannowe tematy: pogoń za pięknem i utraconą młodością, ale pokazuje też śmiertelną powagę w podejściu do celu, jaki obiera sobie sztuka. Jego dzieło to rozmarzony, zawieszony w powietrzu proces obserwacji, doprowadzający czytelnika do niezdrowego pobudzenia.” – „New York Observer”
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.