W skrócie 4.12 – newsletter Polskiej Izby Książki
Bieżące informacje dla członków PIK
1. O bardzo ważnych sprawach na spotkaniu branżowym PIK
W gronie 55 członków PIK jak i licznych przedstawicieli firm niezrzeszonych w PIK, razem z zaproszonymi gośćmi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej, Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka”, Izby Wydawców Prasy, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, Izby Księgarstwa Polskiego – omawialiśmy na spotkaniu 22 marca trzy ważne zagadnienia:
I. Dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów MKiDN, pan Dominik Skoczek, przedstawił w swoim zwięzłym, rzeczowym wystąpieniu stan prac nad zmianami systemu opłat od czystych nośników i opłat reprograficznych, nad Public Lending Right i zmianą Rozporządzeń dotyczących Egzemplarza obowiązkowego względnie Funduszu Promocji Twórczości. Zmiany w systemie opłat kompensacyjnych będą bardziej wydajne dla twórców i wydawców. Ilość Egzemplarzy Obowiązkowych będzie dostosowana do norm europejskich (2-7 egz.). Wprowadzony będzie – zgodnie z dyrektywą europejską – Public Lending Right (PLR), czyli opłata dla twórców i wydawców od wypożyczeń bibliotecznych. Koszty przejmie prawdopodobnie na siebie państwo lub samorządy terytorialne. Zmiany w FPT będą także korzystne dla wydawców.
Toczy się trudna dyskusja nad nowelizacją artykułów Ustawy o Prawie Autorskim odnoszących się do dozwolonego użytku jak i artykułów Ustawy o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną odnoszących się do odpowiedzialności firm technologicznych i portali za rozpowszechniane w ramach ich działalności treści osób trzecich. MKiDN deklaruje wsparcie przy działaniach na rzecz prawa autorskiego, ochrony wysiłku intelektualnego i tych, którzy tę twórczość wspierają, wydając dzieła. MKiDN jest otwarte na sugestie wydawców i czeka na ich opinie.
Konieczne jest porozumienie międzybranżowe w obrębie całego środowiska twórczego i przemysłu kreatywnego. Wszystkie grupy twórców powinny mówić jednym głosem o wadze poszanowania własności intelektualnej i praw autorskich dla rozwoju kultury i edukacji.
II. Dyrektor Katarzyna Ślaska z BN przedstawiła historię Egzemplarza obowiązkowego, który funkcjonuje w Polsce od ponad 230 lat. Dziś przedmiotem sporu jest jego ilość. W ostatnich dwóch latach BN pracowała nad udoskonalaniem bezpiecznego systemu elektronicznego egzemplarza:
– zabezpieczenie przed zniszczeniem,
– przechowywanie w 3 kopiach, w 3 różnych i odległych miejscach,
– dywersyfikację nośników,
– podpisy cyfrowe (znaki wodne, zabezpieczenia),
– zapis z prawem tylko do odczytu,
– zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem.
BN śledzi rozwój takich systemów w krajach Unii Europejskiej. Dyr. Ślaska wyraziła nadzieję, że rozpoczyna się nowy etap w rozmowach bibliotekarzy z wydawcami, który doprowadzi do rozwiązania problemu EO.
Przypominamy przy tej okazji, że Rzecznik Praw Obywatelskich, pani Prof. Irena Lipowicz, wysłała do Ministrów Zdrojewskiego i Boniego pismo wspierające wystąpienie PIK i SAiW „Polska Książka” do RPO zaskarżające niesprawiedliwy dla wydawców system EO w Polsce. Pismo RPO wraz z uzasadnieniem znajdą Państwo na stronie PIK w strefie Członkowskiej w zakładce dotyczącej EO.
III Prezes Andrzej Nowakowski z SAiW „Polska Książka” przedstawił kwestie prawne związane z projektem Europeana. Zmienia się obecnie definicja książki. Książka jest rozumiana jako informacja, której depozytariuszem będzie Europejska Biblioteka Cyfrowa. Kultura ma być zdigitalizowana, do czego przekonana jest cała Europa. W Europeanie jest obecnie zawartych 640 tys polskich plików, do 2015 roku ma ich być 1,5 miliona. 14.02.2011 opracowano „Zalecenia Rady UE” ws. digitalizacji zbiorów, sposobu udostępniania oraz decyzji, kiedy odbywać się to będzie na zasadach komercyjnych a kiedy na zasadach udostępniania zbiorów za darmo, w domenie publicznej niekomercyjnej. To inny model myślenia niż reprezentuje Gogle, bo w Europeanie wszystko, co ma mieć zgodę właściciela praw.
Dlatego potrzebna jest centralna informacja o książce, o jej statusie prawnym. To określa ramy projektów Arrow i Arrow +: systemy te służą gromadzeniu aktualnej informacji o właścicielu praw autorskich i czy dzieło jest w obrocie handlowym (in commerce) czy nie (out of commerce).
Wszystkie wystąpienia spotkały się z żywym zainteresowaniem obecnych i wywołały dyskusję. Dziękujemy naszym gościom.
2. Obowiązkowa lektura, żeby zrozumieć
Dla pełnego zrozumienia wysypu dyrektyw unijnych odnośnie cyfryzacji ale i założeń Strategii Społeczeństwa Informacyjnego Ministra Boniego, należy zapoznać się z Agendą Cyfrową Unii Europejskiej (link do polskiej wersji poniżej) z sierpnia 2010 r. To ważka strategia i kompleksowy plan rozwoju dla Europy. W tabelach na końcu dokumentu widzimy rozkład czasowy wprowadzania poszczególnych zadań. Godne podkreślenia jest, że europejska strategia rozwoju społeczeństwa cyfrowego bazuje na pilnie strzeżonej równowadze pomiędzy poszanowaniem własności intelektualnej a uwalnianiem treści do Internetu. Inaczej niż w publicznym dyskursie w Polsce, gdzie dominuje nawoływanie do „łagodzenia rygoryzmu prawa autorskiego”. To cytat z drugiej polecanej lektury – dokumentu „Wspólne stanowisko Centrum Cyfrowego Projekt: Polska oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW dotyczące zmian w systemie prawa autorskiego” z 23 lutego 2012 r. PIK – podobnie jak IWP i organizacje twórców – przygotowuje oficjalne stanowisko wobec postulatów CC i ICM.
1. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:0245:FIN:PL:PDF
2. http://centrumcyfrowe.pl/wp-content/uploads/2012/02/CCPP_ICM_reforma-prawa-autorskiego.pdf
3. Gorące dyskusje w KURIACH Polskiej Izby Książki
Na zakończenie spotkania branżowego 22.03. ukonstytuowały się zgodnie z nowym statutem PIK trzy Kurie: Kuria I obejmująca dwie pierwsze grupy składkowe, Kuria II obejmująca trzecią i czwarta grupę składkową, Kuria III – grupy składkowe 5, 6 i 6a. Członkowie poszczególnych Kurii zapoznali się ze sobą, kontynuowali dyskusję poruszanych wcześniej zagadnień, zastanawiali się nad kandydatami swoich Kurii do nowej Rady PIK , którą wybierać będziemy na Walnym Zgromadzeniu 09 maja br.
Cieszy zaangażowanie członków PIK i duża ilość koleżanek i kolegów gotowych do aktywnej pracy na rzecz branży. Biuro PIK otrzyma na dniach listę liderów poszczególnych Kurii, którą opublikujemy w oddzielnym komunikacie. Prosimy wszystkich członków Izby, którzy nie mogli uczestniczyć na spotkaniu 22 marca o skontaktowanie się z liderami swoich kurii i aktywny udział ich pracach.
4. Sekcja Wydawców Edukacyjnych w grupie roboczej „Cyfrowa Szkoła”
Od czterech tygodni wybrani przedstawiciele SWE uczestniczą w każdy wtorek w pracach grupy Minister Szumilas (MEN) i Ministra Boniego (MAiC) nad projektem pilotażowym „Cyfrowa Szkoła”. Przedstawiciele SWE opiniują poszczególne założenia programu przedstawiając swoje wieloletnie doświadczenia w zastosowaniu elektronicznych materiałów edukacyjnych w szkołach. Wydawnictwa edukacyjne wprowadzają e-edukację już od 2004 roku szkoląc nauczycieli. Bazują na różnorodnych doświadczeniach krajów europejskich w tej dziedzinie. Ważne jest, aby nie zaprzepaścić dwudziestoletniego dorobku rynku książki szkolnej – wysokiego poziomu podręczników szkolnych oraz ich bogatego wyboru. Rynek podręczników szkolnych ma znaczący udział w całym rynku książki w Polsce.
5. Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2012 Jury rozpoczęło prace
Czekamy na dalsze propozycje. Proszę przysyłać na adres PIK informacje o wydanych przez Państwa książkach autorstwa „wschodzących talentów”. Jest to szansa dla Państwa autorów. Prosimy o podanie autora (wraz z krótką notką o nim), tytuł książki (krótki opis wskazany), przez kogo i kiedy wydana. Jeśli mogą Państwo przesłać egzemplarz książki, z pewnością będzie to pomocne dla tych członków jury, którzy nie mogli się z nią wcześniej zapoznać.
Więcej informacji o Nagrodzie:
www.euprizeliterature.eu,
Biuro PIK, dyr. Jarosław Dudek, Jarosław.dudek@pik.org.pl, Tel.: 22 8759496
6. VAT na książki elektroniczne rozpowszechniane drogą elektroniczną
Walka o zrównanie stawki VAT na e-książki rozpowszechniane droga elektroniczną trwa. Nie tylko u nas, ale i w całej Europie. Przewodniczący Sekcji Publikacji Elektronicznych PIK, Łukasz Gołębiewski, udzielił licznym mediom (PR1, PR3, Rzeczpospolita, TVP Info ) wywiadów podkreślając konieczność szybkiej zmiany VAT na e-ksiażki z 23% na 5%. Wsparcia w tej walce udzieliła nam ponownie Rzecznik Praw Obywatelskich, która wystosowała zapytanie w tej sprawie do Ministra Finansów.
Na WWW.PIK.pl znajdziecie Państwo w sekcji dla Członków zwięzły materiał omawiający zagadnienia VAT w odniesieniu do publikacji książkowych.
7. Prezydent Francji, FEP, IPA i inne organizacje europejskie w walce o ACTA
20 lutego br Prezydent Francji, Nicolas Sarkozy, wystosował do Przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jose Manuela Borroso, list gorąco wspierający „podpisanie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi (ACTA) negocjowanej przez ponad trzy lata przez służby Komisji Europejskiej i podpisanej w dniu 26 stycznia br w Tokio przez przedstawicieli Unii Europejskiej(…) oraz dziesięciu innych Państw.” Walkę o ACTA i o ochronę prawa autorskiego prowadzą cały czas europejskie i światowe organizacje twórców i producentów twórczości, w tym FEP i IPA. PIK jako członek tych dwóch organizacji podpisuje na bieżąco stosowne apele.
8. Wpisujemy do kalendarza:
09 maja od godz. 12:00 Walne Zgromadzenie PIK
Zaproszenie, agendę i materiały wyślemy niebawem.
GSz
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.