"Ostatni krzyk" Książką Roku

"Ostatni krzyk" Książką Roku
Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” rozdane. W Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas uroczystej gali jubileuszowej dziesiątej edycji nagród odbyło się coroczne podsumowanie roku wydawniczego. Wśród zwycięzców w kategorii KSIĄŻKA ROKU znalazł się Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska Barbary Stanisławczyk. Tytuł ten został też uznany za książkę listopada w kategorii „reportaż”.
 
 
 
Książek o tragedii smoleńskiej powstało wiele, ale historie zebrane przez B. Stanisławczyk zdecydowanie się na tym tle wyróżniają. Jak mówi sama autorka: „Cała ta sytuacja, która się wytworzyła – dla reportażysty była wyzwaniem. Pierwsza myśl, jaka się pojawiła, poza łzami, to pomysł, by napisać o tej klamrze historii, która się dokonała. Niezależnie od przyczyn.  Ostatni krzyk nie jest książką polityczną,  nie mówi o przyczynach tragedii smoleńskiej. Ta tragedia jest zdarzeniem, które domknęło pętlę losów ludzkich”.
Barbara Stanisławczyk od lat  z niestrudzoną ciekawością przygląda się  ludzkim losom, czego świadectwem są jej wcześniejsze, wydane przez DW REBIS książki: Miłosne gry Marka Hłasko, Czterdzieści twardych czy Pajęczyna.

Podczas dzisiejszej gali oprócz nagrody głównej Dom Wydawniczy REBIS otrzymał też pięć wyróżnień za KSIĄŻKĘ MIESIĄCA:
–  w kategorii „biografie, wspomnienia” doceniono dwa nasze tytuły: W tajnej służbie Mieczysława Z. Rygora Słowikowskiego (książka kwietnia) oraz Biez wodki Aleksandra Topolskiego w tłum. Piotra Wilczka (książka października)
– w  kategorii „historia” Podziemia III Rzeszy Jerzego Rostkowskiego (książka stycznia)
– w kategorii „proza obca” Ewangelia według Jezusa Chrystusa José Saramago, w tłum. Cezarego Długosza (książka sierpnia).

To już ósma KSIĄŻKA ROKU dla naszego wydawnictwa w historii przyznawania tych nagród. Wcześniej tytuł ten otrzymały: w 2002 roku Święto kozła, w 2003 Raj tuż za rogiem Marii Vargasa Llosy, w 2004 Góra duszy Gao Xingjiana, w 2005 Śalimar Klaun Salmana Rushdiego, w 2007 Terrorysta Johna Updike’a, 1491. Ameryka przed Kolumbem Charlesa C. Manna w 2008 i Kiedy Bóg odwrócił wzrok Wiesława Adamczyka w 2010.
2 lata temu Dom Wydawniczy REBIS, jako pierwsza oficyna spośród powstałych po 1989 roku, otrzymał tytuł wydawcy roku. Biblioteka Analiz przyznała nam nagrodę specjalną za „umiejętne połączenie swoich najlepszych tradycji z sukcesem komercyjnym nowoczesnego wydawnictwa”.

„Magazyn Literacki KSIĄŻKI” już po raz  kolejny nagrodził najlepsze tytuły, które pojawiły się w minionym roku (2011) na polskim rynku wydawniczym. Co miesiąc redakcja wybiera cztery pozycje, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie, artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł KSIĄŻKI MIESIĄCA. Z powstałej w ciągu 12 miesięcy listy 48 tytułów kolegium redakcyjne Magazynu wyłania pięć KSIĄŻEK ROKU.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.