Marek Rezler w Pałacu Działyńskich

Marek Rezler w Pałacu Działyńskich
„Jeśli wyrażane przeze mnie poglądy wydają są kontrowersyjne i wywołują dyskusję – to bardzo dobrze, bo czas odejść od martyrologicznej wersji historii na rzecz zdrowego realizmu” ­– mówił podczas promocji swej najnowszej książki  pt. Wielkopolanie pod bronią Marek Rezler. Temat, jak widać, mimo upływających lat jest wciąż nośny, bo na promocji  książki w  Pałacu Działyńskich była pełna sala.

„Niestety, ciągle żyjemy mitami, które wytworzył sobie nasz naród. Zostały one tak wdrukowane w świadomość kolejnych pokoleń, że każda próba konkretyzowania tej sprawy spotyka się z ostrą, czasem histeryczną reakcją. Czas zacząć myśleć inaczej” – mówił do zgromadzonej publiczności Marek Rezler.

Książka omawia udział Wielkopolan w walkach niepodległościowych, od konfederacji barskiej aż po trzecie powstanie górnośląskie. W odrębnych rozdziałach wyjaśnia pojęcie powstania i systematyzuje polskie walki zbrojne z udziałem Wielkopolan.

Sporą część tekstu autor poświęca na analizę fenomenu skuteczności działań niepodległościowych podejmowanych przez mieszkańców regionu.

Narrację uzupełnia 16 barwnych plansz autorstwa Leszka Rościszewskiego, przedstawiających sylwetki i oznaki powstańców wielkopolskich w różnych okresach.

Marek Rezler jest historykiem zajmującym się m.in. dziejami Wielkopolski, a zwłaszcza udziałem mieszkańców tej części kraju w walkach narodowowyzwoleńczych, biografistyką i badaniami regionalnymi, współpracuje z Radiem Merkury i Wielkopolską Telewizją Kablową.
 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.