"Wielkopolanie pod bronią 1768-1921" od 8 grudnia w księgarniach

"Wielkopolanie pod bronią 1768-1921" od 8 grudnia w księgarniach
Już 8 grudnia br. trafi do księgarń książka Marka Rezlera Wielkopolanie pod bronią 1768-1921.

Publikacja ta omawia udział Wielkopolan w walkach niepodległościowych, od konfederacji barskiej aż po trzecie powstanie górnośląskie. W odrębnych rozdziałach objaśniono pojęcie powstania i usystematyzowano polskie walki zbrojne z udziałem Wielkopolan, a także przeanalizowano fenomen skuteczności działań niepodległościowych podejmowanych przez mieszkańców regionu. Z punktu widzenia historyka oceniono także mity związane z tym okresem.

Narrację uzupełnia 16 barwnych plansz autorstwa Leszka Rościszewskiego, przedstawiających sylwetki i oznaki powstańców wielkopolskich w różnych okresach.

Marek Rezler jest historykiem zajmującym się m.in. dziejami Wielkopolski, a zwłaszcza udziałem mieszkańców tej części kraju w walkach narodowowyzwoleńczych, biografistyką i badaniami regionalnymi Jest autorem m.in. monografii wydarzeń wielkopolskiej Wiosny Ludów 1848 roku, biografii Emilii Sczanieckiej i Hipolita Cegielskiego, kalendarium poznańskiego, rozdziałów prac zbiorowych poświęconych dziejom miast wielkopolski oraz opublikowanych przez Dom Wydawniczy REBIS książek Poznań. Miasto niepoznane (2006, wspólnie z Jerzym Bogdanowskim) i Powstanie wielkopolskie 1918–1919. Spojrzenie po 90 latach (2008). Od wielu lat współpracuje z Radiem Merkury i Wielkopolską Telewizją Kablową, pisze w prasie krajowej i regionalnej.

UWAGA!

Zapraszamy na promocję prezentowanej książki do Pałacu Działyńskich
(Poznań, Stary Rynek 78)
w środę 14 grudnia 2011 roku, o godzinie 18.00

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.