Rewolucja w ebookach – czytelnicy wolni od DRM

Rewolucja w ebookach – czytelnicy wolni od DRM

Przegląd

Rewolucja w ebookach :: czytelnicy wolni od DRMRynek książki elektronicznej rozbudza nadzieję czytelników i rozpala czoła wydawców. Od wielu miesięcy trwa dyskusja o kierunku zmian, piractwie i technologii zabezpieczania ebooków. Internet aż huczy od postulatów, nadziei i oczekiwań.

Tymczasem od ponad tygodnia zapowiadana jest rewolucja na rynku ebooków, rynkowy zwrot i impuls, który zmieni rynek książki w Polsce. Ponad 2000 osób skupionych wokół profilu http://www.facebook.com/ebookpointPL wyczekiwało przełomowego wydarzenia. Dziś karty zostały odkryte. Światło dzienne ujrzała nowa platforma sprzedaży ebooków, przygotowana przez Wydawnictwo Helion, jedno z największych wydawnictw specjalistycznych w Polsce.

Jest to rynkowy zwrot, prawdziwa rewolucja wśród polskich wydawnictw. Helion zaoferował książki wolne od znienawidzonego przez czytelników zabezpieczania DRM, udostępnił 3 światowe standardy formatów książek elektronicznych (PDF, ePub, Mobi), które czytelnik otrzymuje w pakiecie. Co więcej, umożliwił lekturę na najpopularniejszym w Polsce czytniku książek (Amazon Kindle).

Koniec z DRM w jakiejkolwiek postaci

Brak zabezpieczania DRM oznacza, że ebooki mogą być czytane bez ograniczeń sprzętowych i programowych. Można je otworzyć na dowolnym czytniku i komputerze. Zastosowane rozwiązania pozwalają na lekturę bez względu na zainstalowany system operacyjny i na dowolnej liczbie urządzeń. To jest rewolucyjna zmiana. Popularne na rynku zabezpieczania DRM znacząco ograniczają wolność czytelnika: książki można pobrać na tylko z góry określoną liczbę urządzeń, które bardzo często nie współpracują z oprogramowaniem systemu zabezpieczającego (np. tablety iPad).

3 w 1! ePub, PDF i Mobi w pakiecie

W eBookpoint.pl ebooki dostępne są w trzech najpopularniejszych formatach: PDF, ePub oraz Mobi. Zakup dowolnego formatu elektronicznej książki oznacza tu bezpłatny dostęp do wszystkich pozostałych, dostępnych formatów. Felerny DRM zabezpiecza każdy format osobno. Czytelnicy byli zmuszani do płacenia za kolejny format, który potrzebowali dla innego urządzenia.

eBooki na czytniku Kindle

W eBookpoint wprowadzono możliwość bezpośredniego przepływu treści na bardzo popularny w Polsce czytnik Kindle. To właśnie dla użytkowników tych urządzeń wprowadzony został format Mobi. eBook z poziomu własnej biblioteki księgarni ebookpoint.pl można wysłać bezpośrednio na swój czytnik. To rozwiązanie jest odpowiedzią na jeden z najgłośniejszych postulatów czytelników ebooków w Polsce.

To dopiero początek zmian na rynku

Helion pokazał jak przygotować ofertę książek w szybko zmieniających się realiach rynku książki. Prezentuje rozwiązania, których obawiają się wydawcy. Jednocześnie organizuje czytelników wokół kluczowych dla rynku ebooków postulatów – jednym z pierwszych jest zrównanie stawek VAT do poziomu 5% dla książki drukowanej i elektronicznej http://www.petycje.pl/7971

2000 osób, które w ciągu tygodnia ebookpoint.pl skupił na profilu Facebook.com pokazuje, że było warto. A do dopiero początek, kolejne przełomowe decyzje z pewnością zostaną podjęte.

Tagi: Grupa Helion

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.