Nowa książka Lecha Jęczmyka

Nowa książka Lecha Jęczmyka
Nowa książka Lecha Jęczmyka

Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo 30 sierpnia ukaże się „Dlaczego toniemy, czyli jeszcze nowsze Średniowiecze”, autorstwa Lecha Jęczmyka

 
„Szczęście z Jęczmykiem jest takie, że w nowych czasach swoje fascynujące opowieści biesiadne, nakłoniony przez współpracowników, zaczął spisywać. Powstawały w ten sposób comiesięczne felietony, którym autor, często odwołujący się do spostrzeżeń Bierdiajewa, nadał wspólny nadtytuł „Nowe Średniowiecze”. Później na bazie tych felietonów powstała książka „Trzy końce historii, czyli Nowe Średniowiecze”, której ciąg dalszy trafi a teraz do rąk czytelników. I właśnie jako autora tych felietonów, niezwykle erudycyjnych, totalnie niepoprawnych, a momentami wręcz szalonych w łamaniu stereotypów i utrwalonych skojarzeń (to z nich na przykład pochodzi zdanie, które często przywołuję, że „ze starcia kapitalizmu z socjalizmem zwycięsko wyszedł feudalizm”), chcę zareklamować Jęczmyka tym, którzy dotąd o nim nie wiedzą bądź wiedzą byle co. Lepiej późno niż później – w ponurą wizję współczesności, jaka się z jego tekstów jawi, wierzyć nie trzeba, ale zanurzenie się w nią działa jak kubeł lodowatej wody wylanej na zaspany łeb.”

Rafał A. Ziemkiewicz

Lech Jęczmyk (ur. w 1936 roku) z wykształcenia jest filologiem rosyjskim. W latach 1984-2003 ściśle współpracował z miesięcznikiem „Fantastyka”. Był kierownikiem działu publicystyki w telewizji, próbował też zdziałać coś na polu politycznym w podziemnej Polskiej Partii Niepodległościowej oraz w nadziemnym Ruchu dla Rzeczypospolitej. Tłumaczył książki m.in. Vonneguta, Hellera, Dicka i Le Guin. Wydał kilkanaście antologii oraz zbiór esejów Trzy końce historii, czyli Nowe Średniowiecze (2006).

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.