Błyskawiczny przewodnik historyczny po Warszawie

Błyskawiczny przewodnik historyczny po Warszawie
Błyskawiczny przewodnik historyczny po Warszawie
Michał Wójcika, Maciej Łubieński

Błyskawiczny przewodnik historyczny to propozycja na 66 nietuzinkowych spacerów po Warszawie.
 
Nasza stolica została dotkliwie pokaleczona podczas wojen i narodowych katastrof. Warto poznać to, co ocalało lub zostało odbudowane. Żeby jednak docenić te miejsca, należy poznać ich historię. Błyskawiczny przewodnik historyczny to swoista „ściąga z historii” podzielona na 66 obiektów lub tras. Obok miejsc znanych – jak kolumna Zygmunta, drzwi Rejtana na zamku Królewskim czy Pole Mokotowskie – są tu opisane miejsca niemal zupełnie zapomniane.
Kto dziś wie, którędy Jan Karski, legendarny kurier z okupowanej Polski przedostał się na teren getta, by na własne oczy obejrzeć hekatombę narodu żydowskiego? Kto zdaje sobie sprawę, że obok kamiennego lwa przed prezydenckiego pałacu – został zastrzelony przez powstańców listopadowych generał, który nie chciał poprzeć wyzwoleńczego zrywu. Kto w końcu pamięta, że na prawym brzegu Wisły w miejscu bitwy o Olszynkę Grochowską miał zostać usypany kurhan, które krakowskie kopce przyćmiłby skalą i rozmachem?
 
Nasza książka a przynajmniej niektóre z jej rozdziałów będzie zapewne sporym zaskoczeniem, udało się bowiem w niej zebrać informacje, które nie należą do kanonu  wiedzy o naszym mieście.
 
O AUTORACH
Maciej Łubieński
Dziennikarz, historyk, scenarzysta. Absolwent Wydziału Historii UW. Obdarzony nieprzeciętnym poczuciem humoru. Zakochany w Ameryce Południowej. Tata uroczej Marysi.
 
Michał Wójcik
Historyk, dziennikarz. Redaktor naczelny miesięczników „Focus” i „Focus Historia”. Gra w tenisa, kolekcjonuje jady – wskazówki używane do czytania Tory. Ojciec trzech córek.
Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.