Moje słuszne poglądy na wszystko

Moje słuszne poglądy na wszystko
Leszek Kołakowski
Moje słuszne poglądy na wszystko
data premiery: 16 czerwca 2011

Gdzie szukać źródeł myślenia utopijnego? Jakie są związki pomiędzy ideami kształtującymi nowożytność: racjonalizmem, historyzmem, nihilizmem, relatywizmem i fundamentalizmem? Jakie są podstawy moralnej pewności? Jakie związki zachodzą pomiędzy prawdą, demokracją i wolnością? Skąd pochodzi zło w dziejach? Co wynika z rozpadu komunizmu?

Na te i na wiele innych pytań w niezwykłych esejach publikowanych w latach 80. i 90. odpowiada profesor Leszek Kołakowski. Autor z właściwą sobie błyskotliwością analizuje związki między religią a naszą cywilizacją, tropi źródła zła i utopijnego myślenia, ukazuje relacje między prawdą, demokracją i wolnością, a także idee kształtujące nowożytność.

Charakterystyczna dla Kołakowskiego umiejętność pisania o sprawach trudnych w sposób jasny i zarazem dowcipny sprawia, że czyta się tę książkę z prawdziwą przyjemnością.

Leszek Kołakowski
(1927 – 2009), profesor Uniwersytetu Warszawskiego od marca 1968, od 1970 roku Senior Research Fellow w All Souls College Uniwersytetu Oksfordzkiego, laureat wielu międzynarodowych nagród, w tym Nagrody Biblioteki Kongresu USA imienia Johna Klugego. Jest jednym z wybitnych myślicieli XX wieku. Myśl Kołakowskiego to myśl sceptyczna, ironiczna, racjonalistyczna, podejmująca wieczne problemy metafizyczne.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.