Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo 12 kwietnia w serii „Człowiek poznaje świat” ukaże się „Wielka Gra. Sekretna wojna o Azję Środkową”, autorstwa Petera Hopkirka.
Przez całe niemal stulecie dwa najpotężniejsze mocarstwa ówczesnego świata – wiktoriańska Wielka Brytania i carska Rosja – prowadziły niewypowiedzianą wojnę na odludnych szlakach i pustkowiach Azji Środkowej. Biorący w niej udział ludzie nazywali tę kampanię Wielką Grą.
To nietypowe opracowanie ukazuje dynamiczną historię Wielkiej Gry przez pryzmat losów młodych oficerów – zarówno brytyjskich jak i rosyjskich – którzy ryzykowali życie, biorąc udział w tej rozgrywce. Przebrani za świątobliwych pielgrzymów albo tubylczych handlarzy koni, nanosili na mapę tajne szlaki, zbierali informacje wywiadowcze i próbowali zawiązywać sojusze z możnymi chanami. Niektórzy nigdy z tych wypraw nie wrócili. Reperkusje Wielkiej Gry do dzisiaj wstrząsają Azją Środkową.
„Świetnie napisana, choć z prawdziwie naukowym obiektywizmem. Trzymająca w napięciu barwna opowieść wojenno-przygodowa”.
„Nikt z naszych współczesnych nie umiałby opowiedzieć tej fascynującej historii z równą dozą talentu, wiedzy, entuzjazmu i zrozumienia. Peter Hopkirk zasługuje w pełni na laur Wielkiej Gry”.
Peter Hopkirk (ur. w 1930 r.) podróżował przez wiele lat po Azji Środkowej, Kaukazie, Chinach, Indiach i Pakistanie, Iranie i wschodniej Turcji. Zanim poświęcił się pisarstwu, był reporterem ITN, nowojorskim korespondentem „Daily Express”, a potem przez niemal 20 lat pracował w „The Times”, przez 5 lat jako szef działu reportażu, a ostatnio jako specjalista do spraw Środkowego i Dalekiego Wschodu. W latach 50. wydawał zachodnioafrykański magazyn informacyjny „Drum” – siostrzany organ legendarnego południowoafrykańskiego pisma. Zanim podjął pracę na Fleet Street – w centrum brytyjskiej prasy – służył jako młodszy oficer w formacji Afrykańskich Strzelców Króla. Dwukrotnie aresztowany przez tajną policję: na Kubie i na Bliskim Wschodzie. Był też porwany przez arabskich terrorystów.
Książki Hopkirka przetłumaczono na 14 języków. W 1999 roku uhonorowano go Pamiątkowym Medalem sir Percy’ego Sykesa. Był to wyraz uznania Królewskiego Towarzystwa Azjatyckiego dla jego dokonań podróżniczych i pisarskich.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.






