Trylogia Sutcliff to bez wątpienia znakomity przykład literatury dla młodzieży, która z łatwością przekracza umowną granicę wieku czytelników. Duch minionych czasów obecny jest tu w świecie odmalowanym z prawdziwie malarską precyzją.



Książki Rosemary Sutcliff z serii ORZEŁ (Wydawnictwo TELBIT 2011): „Dziewiąty Legion” (patronat Empiku), „Srebrna Gałąź” i „Niosący latarnie” to literatura nie tylko dla wielbicieli historii i opowieści z czasów schyłku rzymskiego imperium. Choć każda powieść opowiada osobną historię, kreuje nowych bohaterów i porusza inne wątki, wszystkie trzy łączy duch minionych czasów, obecny w świecie odmalowanym z prawdziwie malarską precyzją.
Rosemary Sutcliff zafascynowała się literaturą już we wczesnym dzieciństwie, gdy przykuta do łóżka przez nieuleczalną chorobę, chłonęła czytane jej przez matkę książki, także te opisujące świetność starożytnej Grecji i Rzymu. Dzięki temu w swoich powieściach bazuje zarówno na historii i archeologicznych odkryciach, jak i na historycznych legendach. Fakt, że jako nastolatka rozwinęła swój talent plastyczny, bez wątpienia wpłynął na jej późniejszy pisarski warsztat – we wszystkich trzech książkach buduje świat nasycony szczegółami, dzięki którym rzymska Brytania ożywa w całym swoim bogactwie.
Kunsztowne opisy walk zbrojnych, jak i sceny z codziennego życia bohaterów na równi pobudzają wyobraźnię czytelnika, przed którym otwiera się prawdziwa skarbnica obyczajów, wierzeń i obrzędów nie tylko Rzymian i Celtów, ale też rdzennych plemion zamieszkujących tę geograficzną krainę. Co więcej, kluczowe dla akcji polityczne tło poszczególnych czasów zostało odmalowane sprawnie i zajmująco, tak by wartka akcja mogła wciągnąć czytelnika bez reszty.
Na szczególne uznanie zasługują też stworzeni przez Sutcliff bohaterowie. Choć większość z nich to żołnierze i wojownicy, wśród których nie brakuje postaci historycznych (jak choćby ekscentryczny cesarz Karauzjusz w “Srebrnej Gałęzi”), nieobce są im ludzkie przeżycia i uniwersalne wartości, jak męstwo, odwaga, pragnienie zemsty, ale też przyjaźń, tęsknota czy bezsilność wobec biegu historii.
Akcja każdej z książek rozgrywa się w innym okresie historii Brytanii. W „Dziewiątym Legionie” (II w. n.e.) to strzeżona przez rzymskie wojska prowincja Cesarstwa, granicząca z ziemią należącą do tubylczych plemion. Gdy centurion Marek zapuszcza się na terytorium wrogich ludów, by zgłębić tajemnicę zaginionego Dziewiątego Legionu, nikt nie spodziewa się, że przeżyje po północnej stronie Muru Hadriana.
W „Srebrnej Gałęzi” u schyłku III w. n.e. ginącą prowincję nękają od strony morza sascy najeźdźcy, a Justyn i Flawiusz, dwaj kuzyni służący w rzymskiej armii, trafiają na trop spisku, którego celem jest obalenie cesarza Karauzjusza. Stają się świadkami epokowych wydarzeń, które na zawsze przesądzą los Brytanii.
W „Niosących latarnie” (początek V w. n.e.) ostatni rzymscy żołnierze wycofują się z prowincji, która praktycznie przestaje istnieć. Mimo to były centurion Akwila nie chce opuścić rodzinnej ziemi, którą zaczną wkrótce zasiedlać zamorscy osadnicy z plemion Jutów, Anglów i Sasów…
Trylogia Sutcliff to bez wątpienia znakomity przykład literatury dla młodzieży, która z łatwością przekracza umowną granicę wieku czytelników. Zafascynuje każdego, kto choć raz zasmakował w książkach, w których historia jest zarówno tłem, jak i bohaterką, a bohaterowie – twórcami wielkiej i małej historii…
Arleta Niciewicz
Więcej o trylogii i fragmenty książek na stronie www.DziewiatyLegion.pl
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.