"Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu nie grozi bankructwo"

"Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu nie grozi bankructwo"
 
Publikujemy komentarz  P. Rafała Skąpskiego (Dyrektora PIW) do newsa pt. „PIW bliski upadku” opublikowanego na łamach Wirtualnego Wydawcy 14 lutego b.r.:
 
Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu nie grozi bankructwo. Majątek przedsiębiorstwa ( wartość posiadanych nieruchomości, oraz zasoby magazynowe ) znacznie przekracza zobowiązania.
W ciągu ostatnich sześciu lat wydawnictwo zahamowało degradację,  powstrzymało corocznie narastające zadłużenie i odnotowuje rokrocznie zysk. Jedynie w roku ubiegłym po raz pierwszy przez kilka miesięcy wykazana została strata. Nie stanowi ona jednak przesłanki do likwidacji. Przesłanek do likwidacji powinno być zresztą więcej niż ewentualnie ta jedna.
Minister Skarbu Państwa prowadzi rzeczywiście szczegółową analizę kondycji PIW, z dokumentów przekazywanych mu zdaniem dyrektora przedsiębiorstwa, Rady Pracowniczej i Związku Zawodowego działającego w PIW przesłanek do likwidacji przedsiębiorstwa w dokumentach tych nie ma.
Szkoda, że redakcja Wirtualnego Wydawcy nie zacytowała niezwykle ważnej deklaracji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą kilka dni temu wypowiedział Bogdan Zdrojewski. Oto cytat z komunikatu PAP : „PIW jest zbyt cenny by poddawać go ścieżce prywatyzacyjnej czy komercjalizacji. Zgłaszam zainteresowanie dorobkiem tej instytucji i takim jej przekształceniem, aby nie doprowadzić do rozproszenia praw majątkowych i praw autorskich – być może uda się zagwarantować tej instytucji dalsze funkcjonowanie jako podmiot, w którym udziały skarbu państwa będą stuprocentowe.”
Tak więc PIW istnieje, działa na rynku wydawniczym z mniejszymi czy większymi kłopotami jak większość pozostałych wydawnictw, drukuje nowe książki, sprzedaje już wydane, rozlicza się z drukarniami, autorami, planuje różnorakie wydarzenia związane z 65. rocznicą funkcjonowania.

Rafał Skąpski
dyrektor PIW

 

Kategorie: Rynek Polski

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.