Michał Kruszona dziś w Piwnicy Pod Baranami

Michał Kruszona dziś w Piwnicy Pod Baranami
Michał Kruszona dziś w Piwnicy Pod Baranami

Zysk i S-ka Wydawnictwo, Modny Kraków oraz Piwnica Pod Baranami zapraszają dziś do Krakowa na spotkanie z Michałem Kruszoną, autorem książki „Huculszczyzna. Opowieść kabalistyczna”, w ramach cyklu „Salon Literacki”.

 
KRAKÓW
25 stycznia, wtorek, godzina 20.00
Piwnica Pod Baranami, Rynek Główny 37
Poprowadzi Magdalena Kwiecińska

Fragment książki:
„Na Huculszczyźnie zbieranie dowodów świadczących o dosłownej obecności śmierci, w postaci fizycznej, niemal osobowej, nie przychodziło trudno.
Ustalanie faktów, kto i gdzie ją ostatnio widział, jak się zachowywała, czy była okrutna i zła, czy spokojna i zmęczona, było rzeczą stosunkowo prostą. Ludzie obcowali z nią niczym ze starą sąsiadką.Chodziła ona po górach, zaglądała to tu, to tam. Jeśli ktoś chciał ją spotkać, nie było na to lepszego miejsca.
Najtrudniej znajdowano ją latem. Biegała wówczas zapracowana gdzieś na wyrębach albo posiadywała nad Czeremoszem, czyhając na kąpiących się turystów. Słabo znali oni topografię rzecznego dna, tym bardziej nie mieli pojęcia o zwyczajach górskiej wody, bywali więc łatwiejszym łupem od miejscowych. Za to w trakcie pierwszych listopadowych mrozów spotkanie ze śmiercią nie stanowiło najmniejszych problemów. Mało tego, wówczas można się było z nią umówić.”

*

Michał Kruszona urodzony w 1964 roku w Poznaniu. Historyk, muzeolog, absolwent UAM w Poznaniu, ukończył studia podyplomowe w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ w Krakowie. Pracuje w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Wcześniej pracował jako nauczyciel historii, sprzedawca samochodów marki Citroen, dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego” oraz w Domu Pomocy Społecznej dla mężczyzn niepełnosprawnych umysłowo. Publikował między innymi w miesięcznikach: „Zwierciadło” i „W drodze”.
Autor książek i esejów: „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła”, „Kulturalny atlas ptaków” (obie wydane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo), „Karpaccy gospodarze: demony i wilki” w pracy zbiorowej „W kręgu humanistycznej refleksji nad turystyką kulturową”, „Kraina ciorby” w pracy zbiorowej „Ugryźć świat” wydanej przez National Geographic.
 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.