Sezon dystrybucji podręczników w hurtowni Wikr – bez przegranych

Sezon dystrybucji podręczników w hurtowni Wikr – bez przegranych

Można już mówić o zakończeniu sezonu dystrybucji podręczników.  Jaki był? Zdaniem Roberta Witona z hurtowni Wikr wszyscy wydawcy powinni być zadowoleni z tegorocznej sprzedaży, nie można wskazać żadnych przegranych. Powody do zadowolenia mają przede wszystkim Nowa Era i Arka, Żak, GWO oraz WSiP ze sprzedaży w szkole średniej.
Sprzedaż w szkole podstawowej była zgodna z przewidywaniami. Zaskoczeniem była wysoka sprzedaż bezpośrednia w szkołach średnich. Robert Witon szacuje ją nawet na 60 – 70 %.

Udział poszczególnych wydawców w rynku podręczników do nauczaniu zintegrowanego wg szacunków hurtowni Wikr:
Żak – 51%
WSiP – 33%,
Juka-91 – 9%,
Nowa Era – 6%
pozostali – 1%

Udział podręczników poszczególnych wydawców w obrotach hurtowni Wikr:
Nowa Era i Arka – 17%,
WSiP – 11%,
Żak – 10%,
GWO – 10%
M. Rożak – 5,5%,
Oficyna K. Pazdro – 3,6%,
Juka-91 – 2,5%,
OW Adam – 2,4%,
Operon – 2%

10 największych dostawców realizuje 66% obrotów hurtowni. Pozostałe 34% aż 100 wydawców. Zdaniem Roberta Witona są to oznaki, że rynek zaczyna się kształtować.

Do końca tego roku obroty hurtowni Wikr powinny wynieść ok. 66 – 67 mln zł.  Byłoby to o 5% więcej niż w roku ubiegłym. Od czerwca do końca września hurtownia realizuje ok. 70% tej kwoty. Sprzedaż podręczników to 90% obrotów.

AK

 

>Z powodu pobytu za granicą dopiero teraz dotarliśmy do informacji umieszczonej w Wirtualnym Wydawcy z 12.11.2002 na temat zakończonego sezonu podręcznikowego. Chcielibyśmy sprostować bardzo źle zinterpretowaną odpowiedź na jedno z pytań. Otóż stwierdziliśmy, że udział poszczególnych wydawców w segmencie nauczania początkowego w n a s z e j h u r t o w n i w/g szacunków wygląda następująco:

ŻAK-51% , WSiP-33%, itd.

Informacja ta została przedstawiona w taki sposób,jakoby udział Wydawców na całym rynku nauczania począkowego wyglądał zgodnie z przedstawionymi danymi.Jest to zupełnie niezgodne z prawdą,a udzielenie takich informacji świadczyłoby,że nie mamy zupełnie pojęcia o rynku książek szkolnych (a tak chyba nie jest).W związku z zaistniałą sytuacją prosimy o szybkie sprostowanie naszej wypowiedzi z 11.12.2002

ROBERT WITON

PAWEŁ KRYST

aktualności | archiwum | Sektory – Edukacja

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.