Esprit poleca książkę "Chwała mojego ojca i Zamek mojej matki"

Esprit poleca książkę "Chwała mojego ojca i Zamek mojej matki"
Duet Sempé-Pagnol jest we Francji tak samo rozpoznawalny jak Sempé-Goscinny. Teraz ma szansę oczarować także polskich czytelników!
 
 

„Chwała mojego ojca i Zamek mojej matki” to dwie pierwsze części cyklu Wspomnienia dzieciństwa, w którym Marcel Pagnol powraca do rodzinnej Prowansji, krainy śpiewających cykad i słodkiego zapachu lawendy. Z czułą ironią kreśli niezapomniane portrety członków swojej rodziny: ojca Józefa, gorliwego wyznawcy Postępu, matki Augustyny, jowialnego wuja Juliusza i ukochanego brata Pawełka. Później staną się oni barwnymi pierwowzorami jego literackich i filmowych postaci….

Wkraczając wraz z autorem w magiczną krainę dzieciństwa, śledzimy przygody małego bohatera: pierwsze wakacje na wzgórzach, pierwsza przyjaźń, pierwsze polowanie, rodzinne sprzeczki i tajemnice…  Mały Marcel razem z ojcem i wujem tropi kuropatwy skalne, buduje pułapki ze swoim przyjacielem Lili i planuje wielką ucieczkę, która ma uwolnić go od zbliżającej się wielkimi krokami szkoły. Przeżywa też mrożące krew w żyłach spotkanie z puchaczem i staje oko w oko z groźnym strażnikiem zamku. Jednak również zwykła codzienność niesie ze sobą rozmaite zagrożenia i wyzwania: Marcel cierpi katusze, zmagając się z nauką ortografii oraz higienicznymi i zdrowotnymi zaleceniami swojej mamy.

Powieści Marcela Pagnola to we Francji klasyka humorystyki, a ironiczne, ale jednocześnie ciepłe i nacechowane zrozumieniem podejście do życiowych dramatów i perypetii zapewnia jego dziełom niesłabnącą popularność.

Zapraszamy również do przeczytania tekstu poświęconego autorowi w Gazecie Wyborczej.

Jacek Szczerba, Mały chłopiec patrzy na Francuzów, GW
http://wyborcza.pl/1,75517,8873503,Maly_chlopiec_patrzy_na_Francuzow.html
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.