"Obcy element" zwyciężył w konkursie „Książka Historyczna Roku”

"Obcy element" zwyciężył w konkursie „Książka Historyczna Roku”
W ubiegłą niedzielę odbyła się uroczysta gala wręczeni nagród w konkursie „Książka Historyczna Roku” organizowanym przez Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Instytut Pamięci Narodowej. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach.

W kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” zwyciężyła wydana przez Dom Wydawniczy REBIS książka Olega Zakirova Obcy element. Dramatyczne losy oficera KGB w walce o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej.

 


W kategorii tej, nominację zdobyła też inna książka DW Rebis – Wyklęte życiorysy autorstwa Jolanty Drużyńskiej i Stanisława M. Jankowskiego.

Nagrodę Czytelników przyznano Adamowi Zakrzewskiemu za książkę Auto-Moto PRL. Władcy dróg i poboczy. 

W kategorii „Najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie XX wieku” laureatem został Mieczysław Nurek za książkę Gorycz zwycięstwa. Los polskich Sił Zbrojnych na zachodzie po II wojnie światowej.
Nagrodę Czytelników w tej samej kategorii otrzymał Sławomir Cenckiewicz za książkę Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010).

Oleg Zakirov, Obcy element
Przełożył: Jerzy Redlich

„Przekleństwa i epitety sypały się na mnie jednego. Histeryczne krzyki przeplatały się z wywodami, że Zakirov i służba w organach KGB są nie do pogodzenia. Że Zakirov to obcy element” – notuje autor tuż przed wyrzuceniem z radzieckich służb bezpieczeństwa. Wyrzuceniem za to, że wbrew odgórnym nakazom ośmielił się prowadzić własne śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej.

Dlaczego Zakirov znalazł się w KGB? Dlaczego z Uzbekistanu trafił do odległego o tysiące kilometrów Smoleńska i jak doszło do tego, że tropił tam ostatnich żyjących świadków zbrodni, o której nigdy wcześniej nie słyszał? I wreszcie: jak to się stało, że na głównej ulicy Łodzi stanął z żebraczą czapką? Obcy element, niesłychana opowieść człowieka, który okazał się outsiderem nie tylko wśród swoich, ale i wśród Polaków, u których szukał schronienia przed prześladowcami.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.