Żydowski partyzant oskarża Armię Krajową o antysemityzm

Żydowski partyzant oskarża Armię Krajową o antysemityzm
Premiera wspomnień Franka Blaichmana „Wolę zginąć walcząc. Wspomnienia z II wojny światowej”

Frank Blaichman miał 16 lat gdy Niemcy zaatakowali Polskę. Razem z innymi ukrywającymi się w lasach Lubelszczyzny Żydami sformował oddział partyzancki, stając do walki z Niemcami i kolaborantami. Podjął się też ochrony uchodźców, którzy sami nie byli w stanie chwycić za broń.

Wolę zginąć walcząc to fascynująca i wiernie oddająca realia opowieść partyzanta i żołnierza, który niemal każdego dnia zaglądał śmierci w oczy. Byłoby jednak wielkim błędem ograniczyć opis książki do tych kilku wzniosłych słów.  Dla polskiego czytelnika lektura wspomnień Blaichmana będzie bowiem czymś więcej…

Autor, który nazywa Armię Krajową antysemicką, a po wojnie rozpoczyna pracę dla Urzędu Bezpieczeństwa, może nie spotkać się z sympatią czytelnika. Ponadto Blaichman w polskim antysemityzmie  upatruje jedną z głównych przyczyn cierpień narodu żydowskiego w czasie wojny i bezpośrednio po niej. Wspomnienia Franka Blaichmana nie stawiają łatwych pytań ani nie proponują prostych odpowiedzi. To wizja historii, z którą pod licznymi względami trudno będzie się zgodzić polskiemu czytelnikowi.

Więcej informacji, uzupełnień i komentarzy do książki na www.wole-zginac-walczac.pl

Informacje o wszystkich książkach wydawnictwa Replika można znaleźć na stronie www.replika.eu

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.