"Na wschód do Tatarii" już w księgarniach

"Na wschód do Tatarii" już w księgarniach
Już w sprzedaży!
Robert D. Kaplan
Na wschód do Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie
Seria wydawnicza: Sulina

 

„Czy walka z chaosem i absolutyzmem na Bliskim Wschodzie leży w naszym interesie? Na Bałkanach – owszem, ponieważ sąsiadują z Europą Środkową i stanowią naturalny kierunek w poszerzaniu zachodniej strefy wpływów i dobrobytu. Gdzie indziej nasze zaangażowanie zależy od tego, czy istnieje stan wyższej konieczności.
Demokracja może bujnie rozkwitnąć w Europie Środkowej, w południowej części Ameryki Łacińskiej czy gdzie indziej, ale w większości krajów Bliskiego Wschodu w pierwszej dekadzie XXI stulecia wciąż będzie, niestety, czystą abstrakcją” – pisze Robert D. Kaplan.

W najnowszej książce autor bestsellerowych Bałkańskich upiorów proponuje nam podróż „na wschód od Zachodu”. Z charakterystyczną dla siebie wnikliwością bacznie przygląda się ruchom tektonicznym pośród narodów zamieszkujących obszar od Węgier i Rumunii, poprzez rejon Morza Kaspijskiego, Turcję, Syrię aż do Izraela i Kaukazu. Bezbłędnie wyłuskuje słabości systemu, odnotowuje drgania nastrojów społecznych, by jako znany polityczny sejsmolog wyczulić nas na najmniejsze sygnały problemów, zanim staną się zarzewiem prawdziwego konfliktu.

 
„Przemierzając kraje `szerokiego Bliskiego Wschodu` – leżące na wschód od Europy Środkowej, na zachód od Chin i na południe od Rosji – Robert D. Kaplan zastanawia się, jaka będzie ich przyszłość. Odpowiedzi szuka w przeszłości. Jego przewodnikami, obok spotykanych po drodze ludzi, są dzieła Herodota i Strabona, muzealne eksponaty czy dzisiejsze, ale wytyczone setki lat temu szlaki komunikacyjne. Mimo to Na wschód do Tatarii jest książką o współczesności – często bardziej aktualną niż najświeższy serwis agencji prasowej. Amerykański reporter kolejny raz udowadnia, że wielkie, objaśniające świat dziennikarstwo wymaga połączenia warsztatowej biegłości z wszechstronną wiedzą, głęboką refleksją, empatią i otwartością na Innego, pasją badacza i odkrywcy”.
Wojciech Górecki

Robert D. Kaplan (ur. w 1952 roku ) jest amerykańskim dziennikarzem, pisarzem i komentatorem politycznym. Współpracuje z wieloma uznanymi tytułami prasowymi (m.in. „The Washington Post”, „The New York Times”, „The Wall Street Journal”). W latach 80., jako korespondent wojenny, relacjonował przebieg wojny iracko-irańskiej i radzieckiej interwencji w Afganistanie. Jest autorem kilkunastu książek. Po polsku ukazały się: Śródziemnomorska zima. Uroki historii i krajobrazu Tunezji, Sycylii, Dalmacji oraz Peloponezu, Polityka wojowników. Dlaczego przywództwo potrzebuje pogańskich wartości oraz Bałkańskie upiory, Podróż przez historię. Robert D. Kaplan pracuje także jako krajowy korespondent amerykańskiego miesięcznika „The Atlantic Monthly”, poświęconego głównie problemom polityki, stosunków międzynarodowych i ekonomii.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.