Przepustka z piekła. 44 Szkice o literaturze i przygodach duszy

Przepustka z piekła. 44 Szkice o literaturze i przygodach duszy
Andrzej Franaszek
Przepustka z piekła. 44 Szkice o literaturze i przygodach duszy

Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy to zapis wędrówki Andrzeja Franaszka przez świat współczesnej prozy i poezji.

Poprzez wiersze Aleksandra Wata i prozę Stefana Chwina odkrywamy cielesność i duchowość, ból i beznadzieję. Zanurzenie się w twórczości Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Marcina Świetlickiego czy Romana Honeta zaprowadzi nas do piekła. Za Tadeuszem Różewiczem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, Pawłem Huelle czy Olgą Tokarczuk autor stawia pytania o możliwość spotkania Boga i… diabła. Znajdziemy tu również Jana Polkowskiego oraz Jerzego Pilcha, Julię Hartwig i Janusza Szubera, Konstantego Jeleńskiego i oczywiście Czesława Miłosza oraz Zbigniewa Herberta.

Autor spróbuje dotknąć również tematu miłości. Bo na pewien sposób jest to książka o ogniu i o cenie, jaką zań płacimy. A także o ekstazie, bliskości serc i ciał, będącej jak w wierszu Marcina Świetlickiego – „przepustką z piekła”…

Andrzej Franaszek (1971) jest krytykiem literackim i kierownikiem działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Opublikował poświęconą twórczości Zbigniewa Herberta książkę „Ciemne źródło” (1998, wyd. II – 2008), opracował antologie „Poeci czytają Herberta” (2009) oraz „Poznawanie Herberta” (cz. I – 1998, cz. II – 1999). „Przepustka z piekła” jest wyborem jego esejów o literaturze. Pisze biografię Czesława Miłosza, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak w 2011 roku.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.